Вже вкотре на сторінках газет та у випусках новин фігурують крикливі заголовки «Діти помирають від щеплень», «Немовлята помирають від вакцин проти гепатиту Б». ЗМІ знову і знову повідомляють про спалахування скандалів пов’язаних із летальними випадками у наслідок вакцинації. На форумах усе частіше зустрічаються критичні статті типу: «Одним – прибуток, іншим – сльози». Все частіше виникає питання щодо необхідності вакцинації дитини взагалі. Адже,як відомо, на сьогоднішній день дуже часто батькам відмовляють у прийомі до навчального закладу без відповідної медичної довідки про щеплення. Та чи є така відмова про допуск до навчання правомірною? Чи можуть батьки відмовитися від щеплення? Які наслідки спричинить така відмова?

Чи можуть батьки відмовитися від проходження їхніми дітьми профілактичного щеплення?

Вакцинація в Україні регулюється законами України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та «Про захист населення від інфекційних хвороб». Стаття 12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» говорить, що профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності у неї відповідних медичних протипоказань. Але щеплення є видом медичної допомоги, від якої можна відмовитися(ст. 284 ЦК України) і є медичним втручанням, в наш час пов’язаним з ризиком для здоров’я пацієнта, що спонукає до висновку, що відповідно до статті 42 ЗУ „Основи законодавства України про охорону здоров'я" ризиковані профілактичні методи можливі лише у разі згоди особи, яка попередньо проінформована про можливі наслідки застосування цих методів. Крім того стаття 43 цього ж Закону підтверджує право особи на добровільну відмову від проведення щеплень. Батьки складають письмову заяву у довільній формі(Додаток А) і залишають її у поліклініці. Але такий варіант є можливим лише тоді коли дитина не відвідує ДНЗ.

Якщо ж відмова оформляється при надходженні в пологовий будинок, дитсадок або школу, то необхідно копію відмови вручити під розпис керівникові установи, а також іншим особам, які можуть приймати яку-небудь участь у передбачуваній вакцинації: акушерові, шкільній медсестрі, учителеві й т.д.
Окремий екземпляр відмови необхідно вкласти дитині в шкільний щоденник (для швидкого пред'явлення при необхідності), а саму дитину - проінструктувати відповідним чином.

Дітям
до 15 років та недієздатним особам профілактичні щеплення проводять за згодою їх об’єктивно інформованих батьків або інших законних представників. У випадку відмови від обов’язкових щеплень, лікар має право взяти у батьків відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови засвідчити це актом у присутності свідків. Це зазначається у ст. 12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб".

Звичайно також варто пам’ятати, що згідно зі статтею 27 Закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» обов’язковими профілактичними щепленнями в Україні визначають лише шість щеплень, а саме:
від туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правцю та кору. Та на сьогоднішній день жоден не може бути впевнений у тому, що вакцина є якісною і що усі норми щодо її зберігання були виконані відповідно до інструкції. Також необхідно звернути увагу на те, що дуже часто медичні препарати з певним серійним номером можуть буди заборонені, але нелегально надходити у продаж. Та, на щастя, сучасні технології надають нам можливість самостійно звернутися до реєстру документів щодо якості лікарських засобів представленому в електронному вигляді - http://portal.diklz.gov.ua/PublicSite/QLA/DocList.aspx


Автор консультації: Васильєва Вікторія
Консультація актуальна на дату: 17.10.2013
Кількість переглядів: 4230
Написати листа автору
Соціальні мережі сторінка автора


Оцінки консультації (8): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: вакцинация детей, отказ от вакцинации, вакцинация, вакцинация в Украине

Коментарів нема