Віднедавна курити в Україні стало не лише шкідливо і дорого, а й відверто незручно. 

Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) вже давно прямо встановлено заборону паління в таких місцях:

1. у вагонах (в тому числі тамбурах) приміських поїздів, у невстановлених для куріння місцях у поїздах місцевого і дальнього сполучення, а також у метрополітенах;
2. на річкових і морських суднах окрім спеціально відведених місць;
3. в автобусах, маршрутних таксі, тролейбусах або трамваях.

В усіх зазначених вище випадках особі загрожує застосування до неї адміністративного стягнення у вигляді попередження або накладення штрафу від п’яти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Встановити грошовий еквівалент таких стягнень не складно шляхом проведення нехитрих математичних обчислень. Для цього всього лиш слід пам’ятати, що розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян (встановленого Податковим кодексом України) становить 17 грн.

4. у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі повторного протягом року порушення – штраф від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян).

Власне, наведені вище положення ст. 175.1 КУпАП являються бланкетними, і спрямовують нас до ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», який було суттєво доповнено в середині 2012 – го року.
Саме у ст. 13 цього нормативно – правового акту знаходиться відповідь на запитання «які місця вважаються законом такими, що заборонені для куріння».

- куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів забороняється:



1. у ліфтах і таксофонах;
2. у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
3. у приміщеннях та на території навчальних закладів;
4. на дитячих майданчиках;
5. у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно – оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; (наприклад - футбольних стадіонах);
6. у під’їздах житлових будинків;
7. у підземних переходах;
8. у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
9. у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
10. у приміщеннях об’єктів культурного призначення (як щодо акторів, які курять на сцені під час вистави? :) )
11. у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
12. на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.


Що з себе являє заклад ресторанного господарства, чітко вказано у Наказі Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України (між іншим, вже давно не існуючого) «Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного підприємства»:

п. 1.3 – «ресторанне господарство – вид економічної діяльності суб’єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього
п. 1.5 – «заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики – кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, ресторани та бари.

Окрім цього, забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1. у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
2. у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
3. у приміщеннях гуртожитків;
4. в аеропортах та на вокзалах.



Що стосується передбаченої КУпАП можливості органів місцевого самоврядування розширювати та конкретизувати перелік місць, заборонених для куріння, то простежити тенденцію, щодо використання таких повноважень, можна на прикладі Харківської міської ради.

Параграфом 5.8 Правил благоустрою території міста Харкова встановлено заборону куріння:

1) в будівлях, спорудах (їх частинах), які доступні або відкриті для населення вільно чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди;
2) у тунелях і підземних пішохідних переходах;
3) на станціях метрополітену;
4) на стадіонах;
5) у ліфтах і таксофонах;
6) на територіях закладів освіти, у тому числі дитячих комбінатів, шкіл, вищих та середніх навчальних закладів;
7) на територіях та безпосередньо поряд з територіями дитячих майданчиків, дитячих розважальних атракціонів, майданчиків для відпочинку та дозвілля;
8) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.



Таким чином, необхідно узагальнити, що куріння, зокрема, не заборонено на вулицях, подвір’ях житлових масивів, парках, якщо, звичайно, ви не знаходитесь поблизу об’єктів зазначених вище. 

У разі, якщо в вас виникли проблеми при спілкуванні з працівниками МВС (ви вважаєте що відносно вас безпідставно оформляється протокол про вчинення адміністративного правопорушення, співробітники ведуть себе невиховано, висувають незаконні вимоги і т. д.), доречним буде зберегти у свому "мобільному" наступні номери телефонів:

(044) 254-98-98 – інспекція по особовому складу МВС України
(057) 70-59-333 - телефон довіри УМВС України в Харківській області
(057) 700-40-24 – служба внутрішньої безпеки УМВС України в Харківській області


Автор консультації: Малюта Ярослав
Дата надання консультації: 15 вересня 2013 р.
Кількість переглядів: 7630
Написати листа автору


Оцінки консультації (8): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Теги матеріалу: де не заборонено курити, заборона куріння, заборона палління в громадських міс, громадське місце, де заборонено курити

Коментарів нема