Оподаткування фізичної особи підприємця

Фізична особа підприємець може вибирати одну із трьох систем оподаткування, а саме: 

  єдиний податок; 

  загальна система оподаткування; 

  фіксований податок. 
 
Єдиний податок 
      Єдиний податок встановлюється уповноваженими органами і становить певну суму конкретну суму. Розмір єдиного податку, залежить від того, до якої групи  віднесено суб'єкт господарювання:
         1. До першої групи належать тільки фізичні особи-підприємці, які не використовують найману працю і здійснюють роздрібну торгівлю з торгових місць на ринках та / або надають побутові послуги населенню. Основні критерії групи: число найманих працівників – відсутні; обсяг річного доходу – не більше 150 тис. грн; ставка податку (на місяць)- від 1% до 10% мінімальної зарплати ( встановлюється місцевими радами залежно від виду діяльності). 
            2. До другої групи відносяться фізичні особи-підприємці, які надають послуги, в тому числі побутові, платникам єдиного податку та / або населенню, займаються виробництвом або торгівлею товарами, діяльністю у сфері ресторанного господарства. Основні критерії групи: число найманих працівників – не більше 10 осіб; обсяг річного доходу- не більше 1 млн. грн; ставка податку (на місяць)- від 2% до 20% мінімальної зарплати(встановлюється місцевими радами залежно від виду діяльності). 
       3. До третьої групи відносяться фізичні особи-підприємці. Основні критерії групи: число найманих працівників – не більше 20 осіб; обсяг річного доходу – не більше 3 млн. грн; ставка податку (на місяць) з 1 січня 2013 року(згідно законопроекту N10224 ) - 3% (в разі сплати ПДВ) або 5% (при включенні ПДВ до складу єдиного податку) від доходу. 
      4. До п'ятої групи відносяться фізичні особи-підприємці. Основні критерії групи: число найманих працівників – не більше 20 осіб;обсяг річного доходу – не більше 20 млн. грн.;ставка податку (на місяць): з 1 січня 2013 року – 7% (в разі сплати ПДВ) або 10% (при включенні ПДВ до складу єдиного податку) від доходу. 
Ставки Єдиного податку: 
1.) у межах вiд 1 до 10 відсоткiв розміру мінімальної заробітної плати, тобто від 11,47 до 114,70 гривень; 
2.) у межах вiд 2 до 20 відсоткiв розміру мінімальної заробітної плати, тобто від 22,94 до 229,40 гривень; 
Ставка єдиного податку для інших груп платників встановлена у відсотках від доходу: 
- 3% - третя та четверта групи для платників ПДВ; 
- 5% - третя та четверта групи для НЕплатників ПДВ; 
- 5% - п'ята та шоста групи для платників ПДВ; 
- 7% - п'ята та шоста групи для НЕплатників ПДВ; 
 
 
 
 
 
Загальна система оподаткування ФОП
     Оподаткування фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування регулюється "Інструкція про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю ” №352 від 16.07.2003 року. Оподаткуванню підлягають доходи, одержані за звітний податковий період фізичною особою - суб’єктом підприємницької діяльності від продажу нею товарів у межах її підприємницької діяльності. 
     Загальним оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов’язаними з одержанням доходу. До складу витрат, безпосередньо пов’язаних з одержанням доходів, належать документально підтверджені витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств». Звітністю з прибуткового податку фізичних осіб для підприємця є податкова декларація, яку необхідно подавати щокварталу, не пізніше 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного періоду. Декларація заповнюється наростаючим підсумком з початку року. 
Сплата прибуткового податку має свої особливості. Протягом року платники щоквартально сплачують до бюджету по 25 відсотків річної суми податку, обчисленої за доходами за попередній рік, а платники, які вперше залучаються до сплати податку, — 25 відсотків суми, обчисленої їм податковими органами за оціночним доходом на поточний рік. Для сплати авансових платежів податку встановлюються такі строки протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. 
 
Фіксований податок:
      Цю систему оподаткування можна застосовувати лише на ринках. Вибір – працювати на загальній системі чи на фіксподатку (ФП) – добровільний. Громадянин за своїм бажанням може придбати патент на здійснення підприємницької діяльності на всій території України. 
Документ, що засвідчує сплату фіксованого податку, є підставою для видачі податковим органом за місцем проживання громадянина патенту, в якому зазначаються: прізвище та ім'я цього громадянина; його ідентифікаційний номер; строк дії патенту; перелік осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, або членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності; місце здійснення підприємницької діяльності; назва органу, що видав патент. 
     Для одержання патенту платник податку подає до податкового органу заяву, складену в довільній формі, яка повинна містити інформацію про місце здійснення підприємницької діяльності; перелік осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, та їх ідентифікаційні номери , а також інформацію про доходи платника фіксованого податку від здійснення підприємницької діяльності за останні 12 місяців або про неотримання таких доходів. 
Переваги системи оподаткування на фіксованому податку : 
- низька фіксована ставка податку від 20 до 100 грн. щомісячно плюс 50% за кожну найману особу; 
- облік доходів і витрат можна вести в довільній формі (для визначення обсягу доходу). Книгу за ф.№10 вести не обов’язково; 
- використовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій) не обов’язково (крім торгівлі підакцизними товарами); 
- не сплачується податок з доходів фізичних осіб - 15%; 
- не сплачується фіксований пенсійний внесок за себе підприємцем; 
-можна працювати і без печатки. Вона потрібна тоді, коли підприємець вирішить зареєструватись як платник ПДВ . 
Недоліки : 
- якщо немає доходу, то ФОП все рівно треба сплачувати в т.ч. й за працівників; 
- працювати на ФП заборонено, якщо валовий дохід за попередні 12 календарних місяці перевищує 119 тис.грн. або якщо у трудових відносинах перебуває більше 5 осіб; 
- продавати товар можна тільки на територію ринку, сплачуючи ринковий збір; 
- не можна торгувати лікеро-горілчаною продукцією, тютюновими виробами та деякою іншою продукцією. 
 
      Отже, в Україні фізичній особі-підприємцю надається вільний вибір, бажаної для неї системи оподаткування, кожна з яких має свої як і позитивні так і негативні сторони.


Автор консультації: Пушинський Микола
Дата надання консультації: 23.09.2013
Кількість переглядів: 3028
Написати листа автору
Соціальні мережі сторінка автора


Оцінки консультації (3): 4.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Теги матеріалу: фіксований податок, загальна система оподаткування, Єдиний податок

Коментарів нема