Спадкоємці, які мають намір прийняти спадщину, мають дотримуватися не тільки встановленого законом порядку, а й строків прийняття спадщини.

В Україні спадкування відбувається в переважній більшості за законом, тобто спадкоємцями виступають члени сім’ї, родичі померлого, які не могли не знати про смерть особи спадкодавця. Однак, трапляються і такі випадки, коли спадкоємець не мав об’єктивної можливості володіти інформацією про час і місце відкриття спадщини, яка здійснювалася на його користь через незнання закону, інші поважні причини (перебування за кордоном на навчанні, на роботі, у тривалому відрядженні, на лікуванні тощо).

Наявність вищенаведених причин не повинно слугувати підставою для позбавлення спадкоємця права на прийняття спадщини. В українському законодавстві є можливість вирішення цієї проблеми. Згідно з ст.1270 ЦК України  для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу  відкриття  спадщини.

У спадкоємця є декілька варіантів вирішення цієї проблеми. Можна подати повторну заяву про прийняття спадщини до нотаріуса за умови, якщо всі спадкоємці, між ким була розділена спадщина, дадуть на це письмову згоду. Інший варіант – звернутись до суду з проханням подовжити строк прийняття спадщини. Але слід враховувати те, що в позовній заяві потрібно вказати поважну причину, через яку не можливе було прийняття спадщини у встановлені строки.

Слід зазначити, що додатковий строк, встановлений судом, на прийняття спадщини не повинен перевищувати 6 місяців.

Додатковий строк для прийняття спадщини, визначений спадкоємцеві рішенням суду, є строком спеціальним, на який не можуть поширюватись норми спадкового права, що регулюють порядок і строки прийняття спадщини. З наведеного випливає, зокрема, неможливість для спадкоємця, який подав заяву про прийняття спадщини, відкладати прийняття, навіть у межах дії строку, а також обов’язок нотаріуса чи нотаріальної контори видати такому спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину, не чекаючи закінчення строку.


Консультація підготовлена консультантом Юридичної клініки Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" Остропілець Юлією

 


Автор консультації: Остропілець Юля
Консультація актуальна на дату: 19.01.2013
Кількість переглядів: 2518
Написати листа автору


Оцінки консультації (2): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: заповіт, прнопущення сторку звернення, спадкування, спадкування за заповітом

1

  1. Stirlitz

    А ще не забувайте й про автоматичне прийняття спадщини спадкоємцем, який постійно проживав разом із спадкодавцем, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК, він не заявив про відмову від неї. В такому разі, при пропуску строку й виникненні проблем з оформленням спадщини, необхідно буде довести в суді факт спільного проживання зі спадкодавцем.

    +1   Спам