Два роки тому батько подарував мені квартиру, а тепер бажає, щоб вона знову стала його власністю шляхом розірвання договору дарування. Він пояснює це тим, що я рідко стала йому телефонувати і ніби-то забула про нього. Як бути в такій ситуації?
Часто ми спочатку щось робимо, а потім про це шкодуємо…така вже природа людини. Річ у тім, що не все можна виправити і повернути до початкового положення. На жаль, подібні до вашого випадки - не рідкість, тож перейдемо до того, як себе поводити і чим керуватись у даній ситуації. Якщо звернутись до історії, то за загальним правилом дар поверненню у римському праві не підлягав. Винятки з цього правила були стосовно грубої невдячності обдаровуваного (грубі словесні образи, заподіяння фізичної чи моральної шкоди, невиконаний наказ). У таких випадках «ображена» особа зверталась до суду з позовом про розірвання договору та повернення дару. Слід відмітити, що право повернення взагалі не допускалось, якщо обдаровуваний врятував життя дарувальника, чи зробив йому значну послугу. 
Як зазначається в Роз`ясненні Міністерства Юстиції України "Договір дарування" від 16.03.2011, договір дарування може бути припинено. Цивільний кодекс України передбачає наступні підстави припинення договору дарування: 
1) відмова однієї зі сторін (стаття 724 ЦК України); 
2) розірвання договору дарування (стаття 727 ЦК України); 
3) недійсність. 
Щодо відмови, то обдаровуваний має право відмовитись від подарунка в момент його вручення, тобто коли договір є реальним - момент передачі речі збігається з моментом укладенням договору. В разі якщо договір консенсуальний - передбачає передачу речі в майбутньому, обдаровуваний може відмовитись від дарунка в будь-який час до моменту його прийняття. 
Так само, від договору може відмовитися дарувальник, за умови, що місце має обов'язок передання дарунка у майбутньому, в разі якщо після укладення договору майновий стан дарувальника істотно погіршився. В законодавстві не передбачено, що слід розуміти під істотним погіршенням майнового стану (оціночне поняття). 
Стосовно розірвання договору, ст. 727 ЦК передбачає розірвання з ініціативи дарувальника за таких обставин: 
- щодо нерухомих речей чи іншого особливо цінного майна, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей; 
- якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування; 
- якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність; 
- якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена. 
Обдаровуваний може розірвати договір керуючись загальними положеннями про договір (ч.2 ст.651 ЦК), зокрема, договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. 
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (виявлення властивостей подарунка про які обдаровуваний не знав до укладення договору). 
Підставою недійсності договору є: 
1) недотримання в момент укладення договору стороною (сторонами) таких вимог: 
- волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 
- правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; 
- правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей; 
2) договір є недійсним, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин): у разі недотримання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору; укладення договору дарування від імені неповнолітнього без згоди органу опіки та піклування не потребує рішення суду; 
3) також договір є недійсним в разі: недотримання письмової форми; вчинення під впливом помилки; обману; насильства; під впливом тяжкої обставини, тощо. В цьому разі недійсність встановлюється судом. 
Отже, у Вашій ситуації немає жодних підстав для розірвання договору дарування, укладеного між Вами і Вашим батьком, та повернення квартири у його власність.


Автор консультації: Білоножко Юлія Володимирівна
Дата надання консультації: 15.02.2013
Кількість переглядів: 2441
Написати листа автору


Оцінки консультації (5): 4.8
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: розірвання договору дарування, визнання договору недійсним, відмова від договору дарування, обдарований, дарувальник, Договір дарування

2

  1. Stirlitz

    І ще, Юля, що це таке: "Отже, у Вашій ситуації немає жодних підстав для розірвання договору дарування, укладеного між Вами і Вашим батьком, та повернення квартири у його власність." ? Статті можна відкривати не лише зі сторінки "Консультації", але й з "Поточні консультації", у такому випадку не всім буде зрозуміло. Раджу додати текст "звернення клієнта" до загального тексту або змінити останній абзац.

    Вже додала, молодець! smile Подивися, можливо десь на сайті є статті на суміжну\схожу тематику, скопіюй теги звідти.

    0   Спам
  2. Stirlitz

    "- щодо нерухомих речей чи іншого особливо цінного майна, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;"
    Зауважу, що розірвати договір дарування дуже проблематично, особливо з зазначеної підстави, адже, по-перше, не встановлені критерії для віднесення речей до "особливо цінного майна" - чи мається на увазі суб'єктивна оцінка, чи оцінка залежить від вартості, яка саме вартість є нижньою "планкою" особливо цінного майна? З суті норми випливає, що вартість речі має бути співрозмірна вартості певної нерухомості... Крім того, пам'ятайте, що для розірвання договору дарування за такою підставою повинен бути вирок суду, що набрав законної сили, а сам судовий процес (включно з оскарженнями) може тривати багато років. Майже нереально, чи не так?
    "- якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;" Взагалі не розумію сенсу цієї норми. Даруючи річ новому власнику я відмовляюся від права власності на неї на користь обдаровуваного. Виходить, що ця підстава просто нелогічна та не вписується у концепцію подарунку!

    ну, це так...роздуми angel

    +1   Спам