Я є власником нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку. чи повинен я сплачувати плату за землю?

Так.

У статті 377 Цивільного кодексу України зазначено, що до особи,  яка набула право власності на житловий  будинок (крім  багатоквартирного),  будівлю або споруду,  переходить право власності,  право користування на земельну ділянку,  на якій  вони розміщені,  без  зміни  її  цільового  призначення  в обсязі та на умовах,  встановлених   для  попереднього землевласника (землекористувача).

Статтею 42 Земельного кодексу встановлено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки,  а також належні до них будівлі,  споруди та прибудинкові території   державної   або  комунальної  власності,  надаються  в постійне користування підприємствам,  установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.  У  разі  приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників.

 Якщо  жилий  будинок,  будівля  або  споруда  розміщені на земельній ділянці,  що перебуває у користуванні, то в разі набуття права  власності  на  ці  об'єкти  до  набувача  переходить  право користування земельною ділянкою,  на якій вони розміщені,  на  тих самих   умовах   і  в  тому  ж  обсязі,  що  були  у  попереднього землекористувача.  (ч. 2 ст. 120 ЗК)

Механізм сплати земельного податку встановлений Податковим кодексом.

Пункт 269.1 ст. 269 ПК визначає, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі.

Оскільки набуття права користування земельною ділянкою здійснюється автоматично з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно (те саме приміщення нежитлового призначення), тож і обов'язок землекористувачеа сплачувати податок  виникає одночасно з реєстрацією.


Я не маю жодних документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою. Чи впливає це на обов'язок сплачувати податок?

Ні.

        Ст. 125 ЗК пов’язує момент виникнення права користування земельною ділянкою  з державною реєстрацією,  порядок якої визначено Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».  Якщо право користування земельною ділянкою не було зареєстровано і жодним документом не посвідчується,  це не означає, що воно не виникло, оскільки зазначені вище статті  120 ЗК і 377 ЦК є спеціальними порівняно із тими, що встановлюють обов’язок зареєструвати речове право на земельну ділянку. 

Державна податкова служба в цьому питанні категорична і зазначає, що у разі якщо фізична особа користується земельною ділянкою, але відсутні документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку, то підстав для несплати земельного податку немає.


Як обчисляється ставка податку (зокрема, щодо сплати податку за земельну ділянку, на якій розміщено нежитлове приміщення) ?

Пункт 274.1. закріплює порядок обчислення ставки податку. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Стаття 276 визначає певні особливості. Податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.


Я - фізична особа-підприємець. Чи можу я користуватися пільгами щодо сплати податку?

Пільги щодо сплати податку мають фізичні особи на підставі ст. 281.1. ПК. Однак у своєму Листі від 13.12.2012р. № 3278/0/141-12/Ф/17-3214 Державна податкова служба роз’яснила, що вказані пільги не поширюються на фізичних осіб-підприємців.

Який порядок подання податкової звітності і обрахування  ставки податку?

Пунктом 287.2 ст. 287 цього Кодексу встановлено, що облік фізичних осіб — платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня. Відповідно до пункту 286.2. платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пункт 287.3. визначає, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 287.8 ст. 287 Податкового Кодексу встановлено, що власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Ця частка визначається співвідношенням загальної площі приміщення до спільної площі усіх квартир і нежилих приміщень у будинку.


 Для отримання додаткової інформації радимо звернутися до Віснику Державної податкової служби України, який є офіційним виданням.


Ім’я автора не додане
Консультація актуальна на дату: 11.05.2013
Кількість переглядів: 2321
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (1): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: нежитлове приміщення, ЗЕМЛЯ, податок

Коментарів нема