Згідно зі ст. 19 і ст. 20 Закону «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється на підставі договору, укладеного між споживачем і виконавцем (постачальником послуг). З норм даних статей випливає, що споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, затвердженого постановою КМУ № 529 від 20.05.2009 року. При цьому порядок надання житлово-комунальних послуг за договором, їх якість і кількість повинні відповідати вимогам, встановленим законодавством і ст. 16 Закону «Про житлово-комунальні послуги».

 

Зокрема, Типовим договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлено мінімальний перелік послуг та формули розрахунку їх вартості.

 

У разі надання послуг не в повному обсязі або зниження якості послуг, постачальник зобов'язаний здійснити перерахунок їх вартості в сторону зменшення (ст. 22 Закону «Про житлово-комунальні послуги»).

 

При цьому факт ненадання послуги або зниження якості наданої послуги (що є порушенням умов договору в розумінні ст. 526, ст. 530 ЦК України та ст. 193 ГК України, так як є невиконанням зобов’язання) повинен бути зафіксований належним чином.

 

Згідно зі ст. 18 Закону «Про житлово-комунальні послуги» у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника з тим, щоб зафіксувати порушення договірних зобов'язань і скласти акт-претензію.

 

Згідно п. 33 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення споживач може викликати представника виконавця двома способами:

 

1) усно (за допомогою телефонного зв'язку);

 

2) письмово (зареєструвавши відповідну заяву в приймальні виконавця або надіславши відповідну заяву листом (краще всього з повідомленням про вручення, за адресою, вказаною в договорі)).

 

У заяві (повідомленні) повинні бути вказані:

 

- ПІБ, адресу проживання / перебування споживача;

 

- Найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги (п. 33 зазначених Правил).

 

Не залежно від форми заяви (повідомлення) виконавець зобов'язаний зареєструвати його в Журналі реєстрації заявок споживачів, повідомивши при цьому споживачеві вхідний номер заяви, ПІБ особи, що зареєстрував (прийняв) його, і час реєстрації заяви (п. 34 зазначених Правил).

 

Після того, як заяву буде зареєстровано, представник виконавця, в термін, зазначений у договорі про надання послуг, зобов'язаний прийти для перевірки та фіксації безпосередньо самого факту неналежного надання або ненадання послуги.

 

 

Форма акту-претензії затверджена постановою КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".

 

                                               

 

В цьому акті зазначаються: види, показники і терміни порушення, ПІБ представників виконавця і їх посади. А також ставляться підписи сторін та дата складання акта-претензії.

 

У разі, якщо представник не з'явиться в зазначений термін для складання акту-претензії або відмовиться його підписувати, його можна оформити і самостійно. Для цього необхідні підписи як мінімум двох споживачів послуги (п. 3 ст. 18 Закону «Про житлово-комунальні послуги» та п. 38 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»). Акт-претензія має бути складений у двох примірниках, один з яких залишається у споживача послуг.

 

Далі акт-претензія (екземпляр виконавця послуги) реєструється в Журналі реєстрації актів-претензій виконавця.

 

Згідно з п. 4 ст. 18 Закону «Про житлово-комунальні послуги» та п. 39 Правил акт-претензія споживача розглядається виконавцем протягом трьох днів з дня її реєстрації у Журналі.

 

Через 3 дні виконавець повинен або розпорядитися про перерахунок платежів, або надати мотивовану відмову в перерахунку. При цьому, у разі, якщо по закінченню 3 днів не буде дана відповідь на акт-претензію, то вважається, що виконавець визнав факти, викладені в акті-претензії (п. 39 Правил), і відповідно зобов'язаний здійснити перерахунок за ненадані послуги.

 

У разі, якщо від виконавця надійде відмова в задоволенні акта-претензії, споживач має право зобов'язати виконавця здійснити перерахунок в судовому порядку (п. 5 ст. 18 Закону «Про житлово-комунальні послуги» та п. 39 Правил).

 

Разом з тим споживач може поскаржитися на надання неякісних послуг у контролюючий орган, яким згідно з постановою КМУ № 527 від 04.06.2008 є Державна житлово-комунальна інспекція. Для цього необхідно подати заяву і прикласти до нього відповіді (доказ відмови) житлово-комунальної організації. Розглянути заяву та надати відповідь Інспекція зобов'язана в терміни, передбачені Законом «Про звернення громадян».

 

У разі виявлення правопорушення з боку підприємства, яке надає комунальні послуги, Інспекція видає припис про усунення недоліків. Також Інспекція може прийняти рішення про застосування до виконавця штрафних санкцій, передбачених законодавством.


Стійте на своїх правах! 


Автор консультації: Малюта Ярослав
Дата надання консультації: 25 березня 2013 р.
Кількість переглядів: 7000
Написати листа автору


Оцінки консультації (11): 4.5
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Теги матеріалу: ЖЕК, не надаються послуги з, ЖКГ, жек не виконує умови

1

  1. bilonozhko95@mail

    Поясніть, будь ласка, як діяти, якщо причиною ненадання необхідного обслуговування, невідновлення стану будинку, в якому вже декілька тріщин, називають відсутність фінансування з боку держави? це кінцева точка чи є шляхи реагування?

    0   Спам