Сусіди - це обов'язковий елемент багатоквартирного будинку. І кому, як не нам, знати, що сусіди бувають різними...

    Якщо сусіди залили Вашу квартиру, оцініть масштаб трагедії і візьміть себе в руки. Цілком можливо, що сусіди не винні у тому, що сталося. Наприклад, прорвало систему опалення, яку нещодавно ремонтували комунальні служби. Запам'ятайте головне: не треба нічого чіпати, намагаючись ліквідувати сліди залиття! Одразу викликайте аварійну службу і зафіксуйте факт залиття. Сантехніки перекриють воду до усунення причини аварії.

         Спочатку треба навідатись до сусідів і якнайспокійніше вирішити цю проблему. Якщо сусіди добровільно погодяться відшкодувати Вам завдану шкоду, це добре. Але...довіряй та перевіряй. Назвіть сусідам точну суму і точну дату, коли її треба оплатити, а краще візьміть з них розписку, бо вас можуть довго годувати обіцянками, а можуть і взагалі обдурити.

          Якщо сусіди не бажають розмовляти, чи їх немає вдома, чи якщо розмова набуває характеру сварки, чи якщо Вам дали зрозуміти, що вартість зіпсованого ремонту і речей ніхто відшкодовувати не збирається... Вам слід з письмовою заявою звернутися в керуючу компанію (ТСЖ, ДЕЗ тощо) з вимогою про створення технічної комісії. Комісія ЖЕО відповідно до «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом Держкомкомунгоспу № 76 від 17.05.2005 р. повинна встановити причину залиття квартири, винуватого і розмір заподіяної шкоди. Комісія протягом трьох діб (поки свіжі сліди протікання) повинна зафіксувати в своєму акті час, місце, винуватого і причину аварії, а також відобразити ступінь пошкоджень квартири. Після висихання квартири складається ще один акт, в якому повинен бути докладно описаний розмір шкоди, заподіяної іншим речам (побутова техніка, меблі, інші цінні речі). В актах мають бути зазначені ПІБ членів, акт затверджується начальником і завіряється круглою печаткою. Один примірник акту видається потерпілій стороні. Для встановлення суми збитків можна викликати і кваліфікованого експерта-оцінювача, який має документ, що посвідчує право на зайняття оціночною діяльністю. Він також може зробити фото всіх пошкоджень квартири. До речі, фото Ви можете зробити самостійно, якщо не викликатимете експерта.

            Згідно зі ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

         Маючи такі акти, можна скласти письмову претензію і направити її разом з копіями актів винуватцю аварії рекомендованим листом або вручити особисто. Винуватцем може бути і керуюча компанія, яка вчасно не зробила профілактичний ремонт системи водопостачання або опалення.

         За таких умов можна швидко домовитися про компенсацію збитків. З керуючою компанією процес врегулювання займе більше часу. Компанія повинна письмово повідомити Вас протягом місяця про те, виплатить вона компенсацію чи буде робити ремонт самостійно.

         Якщо сусіди чи компанія відмовились виплатити компенсацію, сміливо звертайтесь до суду з позовною заявою, до якої додаються складені до цього акти. До ціни позову Ви можете включити вартість послуг оцінювача та юриста, якщо вони підтверджені документально і стосуються Вашої справи. Крім того, можна відшкодувати і моральну шкоду, що згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" полягає у душевних переживаннях і негативних наслідках у вигляді погіршення здоров'я. Це має бути підтверджено медичними довідками. Судові витрати також можна покласти на відповідача. Мито сплачується у розмірі 1% від ціни позову.

         І ще одне. Не дайте себе обдурити! Не забирайте з суду позовну заяву, якщо Ви ніби-то домовились про відшкодування шкоди з відповідачем! Вас можуть обдурити і Ви більше не матимете права звернутись до суду у цій справі. Для мирного врегулювання спору існує попереднє судове засідання і мирова угода. Тож будьте уважні!

         Не кваптесь також робити ремонт у залитій квартирі. Зачекайте, поки рішення суду набере чинності (поки спливуть строки оскарження), оскільки відповідач може оспорювати суму збитків, а суд може призначити будівельно-технічну експертизу.

         Бажаю Вам гарних сусідів і затишку в оселі!

З повагою, консультант Юридичної клініки Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" Ятло Наталя.

         


Автор консультації: Ятло Наталя
Консультація актуальна на дату: 10.12.2012
Кількість переглядів: 2355
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (0): 0.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Теги матеріалу: залиття квартири, затопили квартиру, залили квартиру, залили сусіди зверху відшкодування , завданої залиттям квартири

Коментарів нема