Майже кожний в нашій країні стикався в житті з поняттям «аліменти», чи то безпосередньо у власній практиці, чи з екрана телевізора, чи то від друзів. Та в більшості випадків воно асоціюється у людей з грошовою допомогою , яку виплачує чоловік після розлучення на дитину, яка залишилася з матір’ю. Мало, хто знає, що законом передбачено право на аліменти і одного з подружжя. Найчастіше спори з приводу цього виникають, внаслідок того, що особи просто не знають про наявність у них такого права або будь-яким чином намагаються ухилитися від обов’язку.
У статті 75 Сімейного кодексу України визначено, що дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного. В яких випадках і за яких умов особа має право на утримання ( аліменти)?:
- той із подружжя, який є непрацездатним, тобто досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом I, II чи III групи;потребує матеріальної допомоги, тобто заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом,за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
- той із подружжя, хто став непрацездатним у зв'язку з протиправною поведінкою другого з подружжя, має право на утримання незалежно від права на відшкодування шкоди відповідно до Цивільного кодексу України .
Слід також відмітити, що відповідно до частини 1 статті 76 Сімейного кодексу України розірвання шлюбу не припиняє права особи на утримання, яке виникло у неї за час шлюбу. Отже, після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо:
- вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо її колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу;
- вона стала інвалідом після спливу одного року від дня розірвання шлюбу, якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки щодо неї колишнього чоловіка, колишньої дружини під час шлюбу;
- на момент розірвання шлюбу жінці, чоловікові до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більш як п'ять років, вона, він матимуть право на утримання після досягнення цього пенсійного віку, за умови, що у шлюбі вони спільно проживали не менш як десять років;
- у зв'язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім'ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав можливості одержати освіту, працювати, зайняти відповідну посаду,
він має право на утримання у зв'язку з розірванням шлюбу і тоді, якщо є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги і що колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу.
Право на утримання у цьому випадку триває протягом трьох років від дня розірвання шлюбу.
Згідно зі статтею 88 Сімейного кодексу України якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною-інвалідом, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.
Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною-інвалідом та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає.
Утримання одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою. За рішенням суду аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі та сплачуються щомісячно,за взаємною згодою аліменти можуть бути сплачені наперед.
Аліменти присуджуються від дня подання позовної заяви, однак якщо відповідач ухилявся від їх сплати, суд, залежно від обставин справи, може постановити рішення про стягнення аліментів за минулий час, але не більш як за один рік. Якщо один із подружжя одержує аліменти у зв'язку з інвалідністю, їх сплата триває протягом строку інвалідності. У разі подання відповідного документа про продовження строку інвалідності стягнення аліментів продовжується на відповідний строк без додаткового рішення суду про це.
Утримання присуджується одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх дочки, сина, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне
значення. Його розмір, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.
Оскільки в більшості випадків саме жінки потребують реалізації права на утримання, тому розглянемо більш детально саме право дружини на аліменти.
У статті 84 Сімейного кодексу України визначено , що дружина має право на утримання від чоловіка :
- під час вагітності. Аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду;
- у разі якщо з нею проживає дитина, тільки від батька дитини до досягнення дитиною трьох років;
-якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, до досягнення нею шести років.
Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Це право вона має і в разі розірвання шлюбу.
Досить важливим і цікавим те, що право на утримання мають чоловік та жінка, які не перебувають у шлюбі між собою (стаття 91 Сімейного кодексу України):
1) якщо тривалий час проживали однією сім'єю, той із них, хто став непрацездатним під час спільного проживання, має право на утримання відповідно до ст. 76 СКУ;
2) жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою,мають право на утримання в разі проживання з нею, ним їхньої дитини.
Пам’ятайте, що уклавши шлюб з коханою людиною, ви не тільки маєте можливість збудувати міцне сімейне життя, але й отримуєте певні права та обов’язки, які ви повинні знати і реалізовувати в життя.


Автор консультації: Баланік Валерія
Консультація актуальна на дату: 04.02.2013
Кількість переглядів: 14482
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (5): 4.2
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: аліменти, стягнення аліментів, право на утримання

Коментарів нема