Згідно з ст. 31 Сімейного кодексу України особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов'язана відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля.

  Своє порушене право Ви можете захистити, звернувшись до суду загальної юрисдикції з позовною заявою, реквізити якої є у ст. 119 Цивільного процесуального кодексу України.

  Особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов'язана відшкодувати реальні витрати. До таких витрат можуть належати: витрати на оренду зали; завдаток, виплачений музикантам; вартість продуктів харчування, насамперед тих, що не підлягають зберіганню; вартість весільного одягу,якщо його неможливо продати тощо.

Тягар доказу як самих витрат, так і їх розміру лежить на позивачеві.

  Предметом відшкодування названі витрати, тобто та грошова сума, яка була сплачена, витрачена. 

  Стороною,якій завдані збитки може бути не тільки наречений чи наречена, а й інші особи, наприклад, батьки.

  Нерідко трапляються випадки, коли батьки, родичі дарують  майбутньому подружжю дорогоцінні подарунки. Так, згідно з ст. 31 СК України у разі відмови від шлюбу особи, яка одержала подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом, договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом.

  У разі розірвання договору особа зобов'язана повернути річ, яка була їй подарована, а якщо вона не збереглася - відшкодувати її вартість.

  Згідно з ст. 28 СК України особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими. Матеріали судової практики свідчать,що подарунок має здійснюватися особі чи особам, які  є нареченими, тобто які подали заяву про реєстрацію шлюбу.

  Крім того, у зазначеній статті вказано, що такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана протиправною, аморальною поведінкою нареченої, нареченого, прихованням нею, ним обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо).

  Так, рішенням Бахчисарайського районного суду АРК передбачено: разом з тим, у судовому засіданні позивач та відповідач показали, що заява про реєстрацію шлюбу ними до органів ЗАГС не подавалася. За таких обставин, наслідки, передбачені ч.4 ст.31 СК України, щодо спірних правовідносин не підлягають застосуванню, оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не були нареченими. У зв’язку із цим, показання свідків щодо обставин дарування спірного домоволодіння, на які у судовому засіданні посилався позивач та його представник, не мають правового значення.

Зверніть увагу, що моральна шкода в даній категорії справ не відшкодовується.

Судова практика


Ім’я автора не додане
Консультація актуальна на дату: 05.05.2015
Кількість переглядів: 1008
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (0): 0.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Теги матеріалу: відмова від шлюбу, наречений

Коментарів нема