Ми з чоловіком в розлученні вже вісім років. У мене на утриманні залишилася дитина, чоловік не бере участі у вихованні дити та не платить аліменти. Підкажіть, будь ласка, які необхідно підготувати документи до суду для позбавлення батьківських прав батька дитини.

Всі підстави для позбавлення батьківських прав вичерпним чином перелічені в ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України. Серед них є і такий пункт, як ухилення батьків від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини. Однак, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, несплата аліментів не є визначальним чинником при позбавленні батьків батьківських прав.

Підставою для застосування даного заходу впливу на осіб, які не виконують своїх обов'язків по вихованню дитини, є відсутність з їх боку турботи про духовний і фізичний розвиток дитини, відсутність спілкування з ним в обсязі, необхідному для нормальної самосвідомості та інше.

Всі ці обставини можуть бути доводами у позовній заяві, і на позивача, відповідно до ч. 1 ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України, покладається тягар доведення цих обставин, - пояснює Олександр Агарков. - Доказом можуть слугувати свідоцтва родичів або сусідів, довідка з дитячого садка або школи про те, що другий батько не бере участі у шкільному житті дитини і не бере участі у її вихованні, заява самої дитини та ін Добре, якщо кожен з доводів позовної заяви буде підкріплений декількома доказами.

Наступне, на що необхідно звернути увагу, - це те, що, відповідно до ч. 4 ст. 19 Сімейного кодексу України, у справах про позбавлення батьківських прав участь органів опіки та піклування є обов'язковим. До служби у справах дітей можна звернутися і до звернення до суду за висновком про те, що батько не бере участі у вихованні дитини.

Одночасно з позбавленням батьківських прав суд має вправі вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Для звернення до суду, в першу чергу, необхідно правильно скласти позовну заяву. Позовними вимогами в даному випадку можуть бути вимоги про позбавлення батьківських прав і, можливо, про стягнення невиплачених аліментів. До позовної заяви необхідно додати докази, що підтверджують позовні вимоги, в тому числі, висновок служби з прав дітей, також, не є обовязковим, але бажано, у позовній заяві послилатися на норми законодавства якими ви керувалися при складанні позовної заяви. Варто додати, що батьки можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дітей, які не досягли вісімнадцяти років.

Стаття була опублікована у газеті «Вечерний Харьков» випуск № 98 від 06.09.2012.

Консультація підготовлена консультантом Агарковим Олександром.


Ім’я автора не додане
Консультація актуальна на дату: 06.10.2012
Кількість переглядів: 7558
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (4): 4.8
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: батьківські права, сімейне право, дитина

Коментарів нема