Часто до консультантів юридичної клініки звертаються особи з наступних підстав: їм неодноразово погрожували, що їх можуть позбавити батьківських прав. Тому для уникнення подібних ситуацій в майбутньому, я постараюся прояснити цей процес і показати за що, і кого можна позбавити батьківських прав. 

  Пленум Верховного Суду України в пп. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року N 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз'яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

   Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов'язками. 

  Батьківських прав можуть позбавити лише з наступних причин передбачених у ст. 164 Сімейного кодексу

  1. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
 2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
 3) жорстоко поводяться з дитиною;
 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

   2. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття.

   3. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.

   4. Якщо суд при розгляді справи про позбавлення батьківських прав виявить у діях батьків або одного з них ознаки кримінального правопорушення, він письмово повідомляє про це орган досудового розслідування, який в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України , розпочинає досудове розслідування.

  5. Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

 Щодо осіб які мають право подавати позов в суд, то відповідно то дане питання регулюється ст. 165 Сімейного кодексу. Особи, які мають право звернутися з позовом до суду про позбавлення батьківських прав 

   1. Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я,
навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Після того як одного або двох батьків позбавили батьківських прав це потягне за собою відповідно до ст. 166 Сімейного кодексу наступні правові наслідки:

   1. Особа, позбавлена батьківських прав:
 1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;
 2) перестає бути законним представником дитини;
 3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
 4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
 5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
 6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

   2. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.

Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

 Отже прочитавши цю статтю ви будете мати уявлення хто, за що, і які наслідки можуть бути коли вас позбавлять батьківських прав. Тому краще виховуйте своїх дітей відповідно до моральних принципів, а також знайте і відстоюйте свої права. 

 Проаналізувавши судову практику ми можемо сказати, що в більшості випадків суд задовольняє позовні заяви в які стосуються справ про позбавлення батьківських прав. Доводжу до вашого відома декілька судових рішень: 
 

 Справа  №  2108/2-1661/2011
        Розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Голопристанської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав.
   Служба у справах дітей Голопристанської районної державної адміністрації звернулася з позовом ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
    В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, уточнила та пояснила, що в АДРЕСА_1 мешкає ОСОБА_1, який має малолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 Дитина проживає у своєї сестри ОСОБА_3, так як батько фактично від дитини відмовився. Оскільки батько не бажає виконувати свої обовязки по вихованню та догляду за дітьми, матеріальної допомоги не надає, представник позивача просить позбавити відповідача батьківських прав відносно неповнолітнього сина. 
         Суд вирішив: заяву задоволено повністю.


 Справа  №  261/627/13-ц

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Новоселиця цивільну справу за позовом виконкому Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав.
     В липні 2011 року виконком Чернівецької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, посилаючись на те, що відповідачка є матерю неповнолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, який з 7 квітня 1998 рокувиховується та проживає у дитячому будинку при Банченському монастирі.
   Починаючи з 7 квітня 1998 року відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків по вихованню дитини, не піклується про її фізичний , моральний та духовний стан, не надає матеріальної допомоги.
   Суд вирішив: Позов задовольнити.


 Справа  № 2-756
     

    Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючого - суддя Іванов В.М., при секретарі Абрамчук А.В., за участю прокурора Ледвіної А.В., позивача,  розглянувши у судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, Позивач звернулась до суду з позовною заявою до відповідача про позбавлення  батьківських прав.

    Позовні вимоги мотивовані тим, що  сторони перебували у фактичних шлюбних відносинах, та від спільного життя в них народився син, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, батьком дитини записаний відповідач. З дня народження дитини вони  розірвали відносини, та мешкають окремо, дитина проживає разом із матір'ю. Відповідач вихованням дитини не займається, матеріально дитину не утримує, життям та здоров'ям сина не цікавиться, це змусило позивача  звернутися до суду з позовом про позбавлення відповідача батьківських прав.

     Суд вирішив Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2  про позбавлення батьківських прав  - задовольнити.



Автор консультації: Дмитрів Володимир
Дата надання консультації: 24.09.2013
Кількість переглядів: 16383
Написати листа автору


Оцінки консультації (11): 4.7
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: підстави, наслідки., позбавлення батьківських прав

3

  1. Volodumur

    Зразок позовної заяви

    До ________________ райнного суду
    Позивач: Особа1 (П.І.Б.), яка проживає за
    адресою:___________________,
    засоби зв'язку:______________,
    в інтересах неповнолітньої:
    Особа3 (П.І.Б.), 1991 р.н.
    Відповідач: Особа2 (П.І.Б.), яка проживає за
    адресою:___________________,
    засоби зв'язку:_______________
    Третя особа: Орнган опіки та піклування в особі
    ____________________________,
    який знаходиться за адресою:___


    Позовна заява
    про позбавлення батьківських прав


    "___" серпня 1990 року був зареєстрований мій шлюб з відповідачем по справі Ооба2.
    "___" листопада 1991 року у нас народилася донька Особа3 про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис №_________ та видано свідоцтво серія ______ №_________.
    "___" грудня 1992 року між мною та відповідачем був розірваний шлюб, що підтверджується повторним свідоцтвом про розірвання шлюбу від "___" грудня 2007 року серія____№____.
    З моменту розлучення і по цей час її батько Особи3, Особа2, бачив доньку лише одного разу.
    Крім стягнених аліментів, які відповідач платив невчасно і не в повному обсязі (підтверджується довідками: _______ міського відділу державної виконавчої служби: №______ від 24.06.1999р., №________ від 29.01.2002 р., ____________ міського суду №_________ від 17.11.1998 р.), ніякої іншої матеріальної допомоги на утримання дитини Особа2 не надавав і не надає по цей час, не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не спілкується з дитиною взагалі, тобто не дбає про її нормальне самоусвідомлення, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не надає доступу до культурних та інших духовних цінностей, так як це встановлено ч.1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства». Донька від не отримує від батька жодного подарунку на день народження, жодної іграшки. Все наведене буде підтверджене у судовому засіданні показаннями свідків.
    Відповідач про справі ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків по вихованню дитини, навіть не цікавився життям, не відвідував і не відвідує її вдома, в дитячому дошкільному закладі, у гімназії №____, що підтверджується відповідними письмовими доказами та поясненнями свідків.
    Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» факт ухилення від виховання може бути підтверджено наведеними доказами.
    Все вищезазначене свідчить виключно про одне: відповідач Особа2 самоусунувся від виконання батьківсьикх обов'язків.
    На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст.ст. 164-166 Сімейного кодексу України, ст.ст. 3, 88, 118, 122 ЦПК України, -

    ПРОШУ:

    1. Постановити рішення про позбавлення Особи2 батьківських прав відносно Особа3, яка народилася "___" листопада 1991 року.
    2. Зобов’язати орган опіки та піклування, в особі ________________________ надати висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав відповідача Особа2.

    Примітки: Список свідків, що підлягають допиту у судовому засіданні, буде наданий при попередньому слуханні справи.

    Додатки:

    1) квитанція про сплату судового збору;
    2) свідоцтво про народження дитини;
    3) свідоцтво про розірвання шлюбу;
    4) довідка про склад сім’ї;
    5) довідка ______ міського суду від 17.11.1998 р.;
    6) лист державної виконавчої служби ____________ _міського управління юстиції від 23.04.1999 р.;
    7) пропозиція державної виконавчої служби ________міського управління юстиції від 22.06.1999 р.;
    8) лист державної виконавчої служби _____________міського управління юстиції від 24.06.1999 р.;
    9) довідка державної виконавчої служби __________міського управління юстиції від 19.07.2001 р.;
    10) довідка державної виконавчої служби __________міського управління юстиції від 29.01.2002 р.;
    11) виконавчий лист від 25.12.1991 р.;
    12) акт обстеження від 23.жовтня 2008 р.;
    13) довідка гімназії №___;
    14) характеристика з гімназії №______;
    15) пояснення свідків на 5 арк.
    16) позовної заяви у 2-х екземплярах.

    "____"___________20__р. Позивач: ____________________

    +1   Спам
  2. постараюся виправити)

    0   Спам



Цитата
Щодо осіб які мають право подавати позов в суд,
Було б доречним зазаначити в консультації про підсудність таких справ а ще краще додати зразок позовної заяви. (не додані посилання на Справи...)

0   Спам