Роз'ясніть, будь-ласка, процедуру стягнення аліментів на неповнолітніх дітей, починаючи з подання документів до суду.       

   Якщо Ви вирішили звернутися до суду з метою стягнення аліментів, то необхідно зібрати такі документи:
- копії сторінок паспорта (1, 2 сторінки та прописка);
- ідентифікаційий код в 2-х примірниках;
- копії свідоцтва про шлюб - 2 примірники;
- копії рішення суду або свідоцтва про розірвання шлюбу (у разі, якщо шлюб розірвано) - 2 примірники;
- копії свідоцтва про народження дитини;
- копії справки ЖЕКу про проживання дитини разом з Вами (у складі сім'ї), що підтверджує факт перебування дитини на Вашому утриманні - 2 примірники;
- якщо дитина хворіє, то необхідно долучити копію справки про перебування на диспансерному обліку, стаціонарному лікуванні, а також квитанції про купівлю медичних препаратів - 2 примірники;

   Якщо платник аліментів має дітей з попереднього шлюбу і платить аліменти за рішенням суду, такий отримувач аліментів буде третьою особою у цій справі, оскільки рішення розглядуваного спору може вплинути на його інтереси. В такому разі вищезазначені документи подаються до суду в 3-х примірниках (для суду, для відповідача і для третіх осіб). До суду подаються лише копії документів, а оригінали залишаються у Вас.
 
   Хочу звернути Вашу увагу на одне з найважливіших питань, які виникають при поданні позову про стягнення аліментів, а саме на розмір аліментів.  Так, відповідно до Сімейного кодексу України (ст. ст. 183-184), аліменти можуть стягуватися таким чином:
- в частині від доходу платника аліментів (1/4, 1/6 і т. д.);
- в твердій грошовій сумі (500 грн, 700 грн). 
 
   Рекомендується в позовній заяві просити суд стягнути аліменти саме в твердій грошовій сумі. Розміри заробітних плат поступово збільшуються (особливо на середніх і великих підприємствах, бюджетних установах і т. д.), таким чином буде збільшуватися і розмір аліментів. До того ж відрахування аліментів поширюється на всі доходи платника аліментів (премії, відпускні і т. д.). 
 
   Проаналізувавши судову практику, можна приблизно визначити частку стягуваних аліментів на дитину. Так, при стягненні аліментів на одну дитину суд виносить рішення про відрахування 1/4 частини доходу платника аліментів, а у разі наявності двох або більше дітей розмір аліментів становитиме 1/6 частини доходу на кожну дитину. 
 
   Але бувають і винятки із правил. Наприклад, якщо дитина хворіє і це підтверджено вказаними на початку статті документами, то суд може зобов'язати відповідача сплачувати  1/3 своїх доходів.
 
  В будь-якому разі розмір аліментів не повинен бути нижче 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України). Згідно з Законом України "Про державий бюджет на 2013 рік" станом на 01.01.2013 мінімальний розмір аліментів для дітей віком до 6 років становить 291,60 грн, для дітей від 6 до 18 років відповідно 363 грн. 
 
   Також необхідно звернути увагу на те, що відповідно до ст. 70 Закону України "Про виконавче провадження" і ст. 128 "Кодексу законів про працю" сукупний розмір відрахувань з заробітної плати не повинен перевищувати 50 відсотків середньомісячного заробітку. При поданні позовної заяви про стягнення аліментів на неповнолітніх дітей судовий збір не сплачується (п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір"). 
 
   Строки розгляду справ про стягнення аліментів залежать від завантаженості  суду, але вони не повинні перевищувати 1 місяць (ч. 1 ст. 157 Цивільного процесуального кодексу  України). 
 
   Якщо належно повідомлений відповідач не з'явився на судове засідання, то суддя переносить розгляд. У разі повторної неявки відповідача без поважних причин суд постановляє заочне рішення. (ч. 4 ст. 169 Цивільного процесуального кодексу України).
 
   Рішення суду набирає законної сили після 10 днів з моменту його прийняття (якщо суд постановляє заочне рішення - через 10 днів з моменту отримання копії рішення відповідачем). Протягом вищезазначеного строку рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції. 
 
   Після вступу рішення в законну силу необхідно отримати в суді копію рішення і виконавчий лист (у разі примусового виконання рішення суду через виконавчу службу). Для цього потрібно написати відповідну заяву. Після отримання копії рішення суду і виконавчого листа виникає питання: як виконати судове рішення?  
 
  Для того, щоб виконати судове рішення в примусовому порядку необхідно звернутися до відділу державної виконавчої служби за місцем роботи платника аліментів (якщо ж платник аліментів не працює, або ви не знаєте місце його роботи - за місцем проживання або знаходження майна) з відповідною заявою про виконання судового рішення (зразки таких заяв прикріплені на стенді у виконавчій службі) та виконавчим листом. 
 
  Можливий також добровільний порядок виконання судового рішення, але рекомендується стягувати аліменти у примусовому порядку, а не чекати добровільної сплати цих коштів відповідачем у справі. Таким чином, у Вас з'явиться ефективна форма контролю за своєчасною і в повному обсязі сплатою аліментів. Наприклад, у разі невиплати аліментів державний виконавець може направити постанову про стягнення аліментів з доходів боржника на підприємство (установу), де працює платник аліментів і бухгалтерія цього підприємства буде відраховувати Вам встановлену судом частину від усіх отриманих платником аліментів доходів за місцем роботи. 
 
   Якщо боржник не працює і не платить аліментів, є інші способи впливу на нього: накладення арешту на майно, продаж вказаного майна з торгів, накладення державним виконавцем на боржника штрафів і т. д. Також, у разі наявності заборгованості у сплаті аліментів у розмірі, що в сукупності перевищує суму аліментів за півроку, державний виконавець звертається до правоохоронних органів з заявою про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів. 

Статтю підготував студент-консультант Юридичної клініки Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" Шинкарук Ярослав Мирославович. 
 


Автор консультації: Шинкарук Ярослав Мирославович
Дата надання консультації: 11.03.2013
Кількість переглядів: 63325
Адреса електоронної пошти не вказана
Соціальні мережі сторінка автора


Оцінки консультації (101): 4.3
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: сім'я, відповідач, стягнення, ДВС, аліменти, позовна заява, виконавча служба, позивач, суд

Коментарів нема