В зв’язку з останніми подіями, що відбуваються на сході України, було вирішено виділити землю учасникам АТО. В даній статті буде розглянуто правові основи наділення землею учасників АТО, процедуру отримання землі військовослужбовцями та те, як реалізується ця програма на даний момент.

    Отже, ця програма була ініційована головою Держземагенства Сергія Рудика. Її запровадження здійснювалось  в декілька етапів. Спочатку Колегія Держземагентства України схвалила рішення щодо підтримки ініціативи Голови Держземагентства України Сергія Рудика про впровадження програми соціальної допомоги сім’ям військовослужбовців Збройних сил України, Державної прикордонної служби України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які нині захищають суверенітет і територіальну цілісність держави у східних та південно-східних областях України. Потім ця ініціатива отримала підтримку уряду. Та без участі органів місцевого самоврядування наділення землею учасників АТО було б занадто ускладненим, оскільки відповідно до повноважень Держземагентство України та його територіальні органи передають у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. Разом з тим, розпорядження землями комунальної власності в населених пунктах здійснюється безпосередньо сільськими, селищними та міськими радами. Тому С. Рудик звернувся з проханням до керівників місцевих органів влади, депутатів долучитися до роботи з виділення земельних ділянок військовослужбовцям, які беруть участь в АТО, та членам родин воїнів, які загинули в боротьбі за територіальну цілісність України. За даними офіційного сайту Сергія Рудика  для зазначених цілей планувалось використати 2521 земельний масив загальною площею 18380,2 гектара.

     Загалом, право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок як учасниками антитерористичної операції, так і іншими категоріями громадян регулюється частиною 6 статті 118, а також статтями 121 і 122 Земельного кодексу України. Учасники АТО можуть отримувати ділянки з земель державної власності (в межах  областей) або комунальної власності (в межах населених пунктів) у таких розмірах:

  1.  для ведення фермерського або особистого селянського господарства - до 2 га;
  2.    для ведення садівництва - до 0, 12 га;
  3.  для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;
  4.    для індивідуального дачного будівництва – до 0, 10 га;
  5.    для будівництва індивідуальних гаражів – до 0, 01 га.

     Для отримання землі, учасники АТО мають подати до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування за місцезнаходженням ділянки (до сільських, селищних, міських рад – для отримання ділянок з земель комунальної власності; до районних держадміністрацій – для отримання ділянок з земель державної власності) такі документи:

  1.  клопотання довільної форми (у ньому визначається розміри та цільове призначення ділянки);
  2.  додаток: графічні матеріали, в яких зазначається бажане місце розташування ділянки.
  3.  погодження землекористувача – подається тільки у випадках, якщо дана ділянка перебуває у користуванні іншої особи;
  4.  документ, що підтверджує участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

     Для осіб, що бажають займатися фермерською діяльністю, необхідно додати ще документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої у аграрному навчальному закладі. Потім протягом одного місяцю даний орган розглядає клопотання і дає дозвіл або відмову на розробку проекту землеустрою. Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Після розробки проект землеустрою узгоджується з місцевим управлінням земельних ресурсів (за місцезнаходженням ділянки).Погоджений проект землеустрою надсилається відповідному органу виконавчої влади або місцевого самоврядування (якому до цього направлявся пакет документів для отримання ділянки), який протягом строку не більше ніж 2 тижні з дня отримання проекту (а якщо необхідно провести обов’язкову землевпорядну експертизу – після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення щодо затвердження проекту землеустрою і передання земельної ділянки у власність. Дана процедура є максимально спрощеним варіантом для учасників АТО.

   Для отримання інформації про виділення військовослужбовцям земельних ділянок необхідно звертатися до територіальних органів Держземагентства або на особисту «Гарячу лінію» голови установи за номером 0–800-301–071.

      Що стосується реалізації цього проекту, то на практиці показники за областями є різними. За даними офіційного сайту Укрдержагенства станом на серпень- вересень 2014 року ситуація за областями була наступною:

  1.  У Полтавській області учасники антитерористичної операції – мешканці Глобинського, Кобеляцького та Лубенського районів отримали у власність 4 земельні ділянки загальною площею 8 гектарів;
  2.  Землевпорядники Київської області видали 17 наказів про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції на сході України;
  3.  З клопотаннями про отримання земельних ділянок до Головного управління Держземагентства у Вінницькій області звернулося 68 учасників антитерористичної операції та членів родин, які втратили близьких під час  подій, що відбулися на Майдані Незалежності. Із них 54 учасники АТО отримали накази про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на загальну площу 9,78 гектара;
  4.  У Рівненській області 61 сім’я військовослужбовців – учасників антитерористичної операції отримали дозволи на розробку документації із землеустрою, а троє чоловік вже оформили земельні ділянки у власність;
  5.  Землевпорядники Закарпатської області видали 16 наказів про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для військовослужбовців, які беруть участь в антитерористичній операції на сході України.
  6.  У Харківській області всього із земель державної та комунальної власності у межах та за межами населених пунктів визначено земельні ділянки загальною площею майже 320,1068 гектарів.

    Отже, сприяння учасникам АТО в отриманні земельних ділянок встановлено дорученням Голови Державного агентства земельних ресурсів України С. Рудиком, адресованим головам місцевих управлінь земельних ресурсів. Але варто зауважити, що тексту даного доручення на сьогодні немає у відкритому доступі. Водночас, як зазначають українські мас-медіа, суть цього доручення зводиться до того, щоб сприяти передбаченими чинним законодавством способами учасникам АТО в отриманні землі.


Автор консультації: Тагієв Акіф Сахавет огли
Дата надання консультації: 15,09,2014
Кількість переглядів: 2598
Написати листа автору


Оцінки консультації (0): 0.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Коментарів нема