Останім часом у зв’язку із проведенням на сході України антитерористичної операції виник значний ажіотаж та «правова плутанина» навколо питання отримання громадянами України, які беруть участь в АТО статусу учасника бойових дій. У вказаній статті автор розкриває основні правові аспекти вказаного питання.

    Кардинальним чином це питання було вирішено 1 липня у зв’язку із вступом у дію Закону України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до якого учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

    З метою обліку особового складу командиром військової частини видається відповідний наказ про відрядження в райони проведення антитерористичної операції, а також інформація про участь військовослужбовців в антитерористичній операції заноситься до особової справи або військового квитка та засвідчується командиром військової частини й гербовою печаткою.

    Видачу посвідчень учасника бойових дій військовослужбовцям за відповідними рішеннями буде організовано Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України та Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, а військовозобов’язаним, призваним на військову службу під час мобілізації – обласними та Київським міським військовими комісаріатами.

    Родичі мають звернутися до військового комісаріату для отримання довідки про прикріплення солдата до конкретної військової частини, адже під час призову видаються накази щодо кожної людини.

    Проте, як свідчить практика на сьогодні виникла ситуація, що пов’язана із надобросовісністю чиновників підрозділів Міністерства оборони, коли військові комісари чи вище командування відмовляють у наданні відповідних документів, що посвідчують місце перебування певних військовослужбовців, що дійсно беруть участь у антитерористичній операції на сході, або вказують на інше місце їхньої дислокації, що виходить за географічні межи здійснення АТО.

    Окрім цього законодавець опустив важливу «правову ноту», коли вносив відповідні зміни до статті 6, не згадавши у відвідному переліку добровольчі формування, яким наприклад являється батальйон «Айдар». Міністерство оборони зазначає, що члени цих батальйонів територіальної оборони самостійно прийняли рішення брати участь у складі антитерористичної операції і числяться як волонтери.

    Питання пільг, які надаються учасникам АТО, які отримують статус «учасника бойових дій» регулюється Законом України № 1316-VII «Про внесення змін до закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

    Цей закон передбачає, що проходження громадянами військової служби в особливий період зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стаж державної служби на пільгових умовах.

   Закон також встановлює, що членам сімей військовослужбовців, які проходять військову службу в особливий період, який оголошується відповідно до закону України «Про оборону України», гарантується виплата грошового забезпечення військовослужбовців у разі неможливості його одержання ними під час участі в бойових діях і операціях. У такому випадку виплата грошового забезпечення здійснюється членам сімей військовослужбовців, зазначених у пункті 6 статті 9 цього закону.

  Порядок виплати грошового забезпечення зазначеним у цьому пункті членам сімей військовослужбовців визначається Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також військовими формуваннями, правоохоронними та розвідувальними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями».


Автор консультації: Пушинський Микола
Дата надання консультації: 03.09.2014
Кількість переглядів: 1643
Написати листа автору
Соціальні мережі сторінка автора


Оцінки консультації (3): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: соціальний статус, АТО, пільги, учасник бойових дій

Коментарів нема