Ми з чоловіком проживаємо разом з двома дітьми (Андрійку 10 років, а Галинці - 4)і батьком чоловіка, який отримує пенсію. Дохід нашої сім'ї складає 1500 грн на місяць. Чи маємо ми право на соціальну допомогу?

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченивм сім'ям" малозабезпечена сім'я - це така сім'я, яка з поважних (незалежних від неї причин) має середньорічний сукупний дохід нижче прожиткового мінімуму. Під час розрахунку береться до уваги дохід кожного члена сім'ї. Необхідно зазначити, що під словом "дохід" необхідно розуміти не лише заробітну плату, а й стипендію, пенсію, всі соціальні виплати і т. ін. Для того, щоб самостійно визначити дохід сім'ї, необхідно скласти всі виплати, які отримав кожен член сім'ї за останні півроку і отриману суму поділити на 6. Отриманий результат і є сукупним доходом сім'ї.

Чи входить батько мого чоловіка до складу нашої сім'ї?

Відповідно до а. 2 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 до складу сім'ї входять:
1. Чоловік і жінка.
2. Рідні, усиновлені або взяті під опіку діти до 18 років.
3. Діти, які навчаються в ПТУ, ВНЗ І-IV рівнів акредитаціі за умови, що вони не досягли 23 років та не мають власних сімей і живуть разом з батьками.
4. Діти-інваліди дитинства 1 або 2 групи або діти-інваліди 1 групи за умови, що вони не мають власних сімей та проживають разом з батьками.
5. Непрацездатні батьки чоловіка та (або) жінки, які проживають разом з ними, знаходяться на їх утриманні (не мають самостійних джерел доходу).
6. Той, хто проживає з одиноким інвалідом 1 групи та доглядає за ним.
7. Чоловік та жінка, які перебувають у громадянському шлюбі (без реєстрації), але проживають однією сім'єю і виховують спільних дітей, також входять до складу сім'ї при розрахунку сукупного доходу. До складу сім'ї не входять особи, які знаходяться на повному утриманні держави (пенсіонери, які проживають у будинку для людей похилого віку). Оскільки батько Вашого чоловіка отримує пенсію, то він вважається таким, що знаходиться на повному утриманні держави та не входить до складу Вашої сім'ї.

Для того, щоб зрозуміти більший чи менший сукупний дохід Вашої сім'ї за прожитковий мінімум необхідно скласти гарантовані для кожного члена сім'ї мінімуми, встановлені державою. Зрозуміло, що для кожної сім'ї він буде різним. Ваша сім'я складається з чоловіка, жінки та двох малолітніх дітей. Оскільки Ви з чоловіком є працездатними, то гарантований мінімум для Вас становить 21% прожиткового мінімуму для працездатних громадян (для кожного з подружжя). З 1 січня 2013 року прожитковий мінімум на одного працездатного становить 1147 гривень. Відповідно, гарантований - 240,87 гривень на одного працездатного. Для дітей гарантований мінімум становить 75% прожиткового мінімуму дитини. При обрахуванні розміру виплати до уваги береться вік дитини. Так, для 4-річної Галинки прожитквий мінімум станом на 1 січня 2013 року становить 972 гривні, гарантований - 729 гривень. Для 10-річного Андрійка прожитковий мінімум станом на 1 січня 2013 року становить 1210 гривень, гарантований - 907,5 гривень. Додаємо: 240,87+240,87+729+907,5 = 2118,24 гривні. Це і є гарнтований прожитковий мінімум для Вашої сім'ї. Оскільки дохід Вашої сім'ї менший за цю суму,то Ви маєте право на соціальну допомогу.

У якому розмірі нашій сім'ї буде надаватися соціальна допомога?

Розмір допомоги від держави буде дорівнювати різниці між гарантованим прожитковим мінімумом і сукупним доходом Вашої сім'ї, але не може перевищувати 75% прожиткового мінімуму для сім'ї.

Розмір соціальної допомоги для Вашої сім'ї становить 618,24 грн.
Додатково виплачується по 360 гривень на кожну дитину (ст. 15 ЗУ "Про державну соціальну допомогу").

Таким чином, загальна сума виплати становить 1318,24 грн.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям надається на 6 місяців.

Який "пакет документів" необхідно зібрати та куди їх подавати?

Для того, щоб отримати соціальну допомогу, необхідно звернутися до місцевого органу праці та соціального захисту з такими документами:
- заява;
- документ, який підтверджує особу представника сім'ї (наприклад, паспорт);
- довідка про склад сім'ї;
- декларація про доходи та майно;
- довідка про наявність земельної ділянки (паю). У разі, якщо є земельна ділянка розміром більше, ніж 0,6 га - соціальна допомога не надається.

Після подання вищезазначених документів протягом 10 днів приймається одне з таких рішень:
1. Призначити виплату допомоги
2. Відмовити у виплаті допомоги.

В якому порядку оскаржуються дії (бездіяльність) органу праці та соціального захисту?

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" скарга на рішення місцевої державної адміністрації про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

Консультацію підготував студент-консультант Юридичної клініки Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" Шинкарук Ярослав Мирославович.


Автор консультації: Шинкарук Ярослав
Дата надання консультації: 14.02.2013
Кількість переглядів: 15248
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (16): 4.4
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: статус, соціальне забезпечення, сім'я, малозабезпечені, допомога

Коментарів нема