Практика страхових компаній є неоднозначною – одні здійснюють виплати, а інші – навпаки, знаходять «юридичні причини» для відмови у виплаті. Відмова компаній обґрунтовується такою обставиною,як «форс-мажор». Але для того, щоб визнати цю обставину, страхова компанія зобов’язана звернутися до Торгово-промислова палата України (ТППУ). Відповідно до ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України засвідчує обставини форс-мажору. Єдиним документом, що підтверджує факт форс-мажорних обставин, є відповідний висновок ТППУ. При цьому цей висновок  надається за кожним контрактом окремо, а не на невизначене коло осіб.

   Згідно з постановою Вищого господарського суду України від 24.05.2011 р. по справі № 11/85  висновок будь-якого іншого органу не є легітимним і не може бути використаний як підтвердження форс-мажорних обставин. Відмову страховика у страховій виплаті  може  бути  оскаржено страхувальником у судовому порядку ( ст. 26 Закону України «Про страхування»).

  Утім, отримання страхової виплати в такій ситуації є можливим за дотриманням таких порад:

  • страхувальник зобов’язаний негайно повідомити страховика (подати заяву) про страховий випадок (не пізніше 48 годин з того моменту, коли стало відомо) письмово;
  • з момент настання страхового випадку (протягом 24 годин) повідомити компетентний орган (МВС, МНС, швидка медична допомога) та забезпечити наявність документів, що підтверджують настання страхового випадку, його причини, розмір збитків;
  • виконувати розпорядження й рекомендації страховика або його представника.

  Зверніть увагу! Згідно з п. 32.9 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних   транспортних засобів»  шкоду,  заподіяну  в  результаті  дорожньо-транспортної пригоди,  якщо  вона  відбулася  внаслідок  масових  заворушень  і групових порушень  громадського  порядку,  військових  конфліктів, терористичних актів,  стихійного лиха,  вибуху боєприпасів, пожежі транспортного засобу, не пов'язаної з цією пригодою.

  Таким чином, все залежить від змісту довідки ДАІ, в якій фіксується факт пошкодження чи знищення авто.

   Отже, якщо відмова страховика базується на тому, що збитків було завдано внаслідок форс-мажорних обставин, і при цьому відсутній висновок Торгово-промислова палата України, то є шанс виграти справу.

 Судова практика

  Справа № 761/30956/14-ц

Справа № 201/13425/14 ц


Автор консультації: Марина Раулець
Консультація актуальна на дату: 04.05.2015
Кількість переглядів: 1267
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (2): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: страхувальник, страхування, страховик, АТО, форс-мажор

Коментарів нема