Страх перед собаками вже давно не є чимсь новим. Особливо лячно стає тоді, коли господарі вигулюють великих бійцівських чи службових собак без намордника, а то й взагалі без повідця. Тому й не дивно,  що така необережність господарів собак призводить до небажаних болючих укусів простих перехожих. Якщо Вас покусав такий собака – не зневіряйтеся і починайте діяти! Ми пропонуємо наступний порядок дій:

1. Не соромтеся, обов’язково візьміть контакти всіх свідків, очевидців, які бачили що сталося. Зайві свідки ніколи не завадять, це допоможе Вам у суді (якщо, звісно ж, Ви самі не вкусили собаку).

2. Обов’язково зверніться до міліції із заявою, вимагайте складення протоколу про адміністративне правопорушення на власника собаки. Якщо особа  власника не встановлена – вимагайте встановлення цієї особи! Співробітники міліції зобов’язані прийняти вашу заяву, перевірити викладені Вами факти. Якщо ці факти підтвердяться, то господаря буде притягнено до адміністративної відповідальності. Відповідальність за порушення порядку утримання собак або інших тварин встановлена в Кодексі України про адміністративні правопорушення. Проте ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає лише незначний штраф, навіть якщо таке порушення спричинило заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну.  Якщо міліція не вчиняє жодних дій – звертайтеся із заявою до прокуратури.

3. Зверніться до лікарні (або викличте швидку допомогу), збирайте всі медичні документи: довідки, виписки з журналу реєстрації викликів швидкої допомоги, з історії хвороби, рецепти, амбулаторну картку, чеки з аптеки. Обов’язково скажіть лікарям про свій нервовий стрес, переляк, шок, нехай це буде зазначено у медичних документах.

4. Спробуйте вирішити питання про відшкодування шкоди мирним шляхом, зверніться до власника із претензією. Часто власникам легше відшкодувати шкоду одразу, ніж мати справу з судовою тяганиною.

5. Якщо власник відмовляється відшкодувати шкоду – звертайтеся до суду. Ви можете скласти позовну заяву самостійно, а можете звернутися за допомогою до юристів. У позовній заяві вкажіть все: дату, час події, імена свідків, медичні довідки, час їх видачі та їх номери тощо. Обов’язково вкажіть розмір шкоди, який ви бажаєте стягнути з власника собаки.
Ви можете вимагати від власника відшкодувати майнову та(або) моральну шкоду.

Майновою вважається шкода, яка має певну економічну цінність і виражається у грошах. Тобто, це буде вартість Вашого лікування, вартість медикаментів, пошкодженого собакою майна. Правила застосування одного із найрозповсюдженіших способів захисту цивільних прав – відшкодування збитків, а також інших способів відшкодування майнової шкоди визначає стаття 22 Цивільного кодексу України.

 Моральною є шкода, яка не має економічного змісту.  У судовій практиці моральна шкода визначається як моральні або фізичні страждання, заподіяні внаслідок порушення  особистих немайнових прав громадянина або організації чи їхніх майнових прав (постанова Пленуму Вер­ховного Суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" №4 від 31 берез­ня 1995 p.). 

Стаття 23 Цивільного кодексу України передбачає можливість відшкодування моральної шкоди:

«1. Особа має право на вiдшкодування моральної шкоди, завданої внаслiдок порушення її прав.

2. Моральна шкода полягає:

1) у фiзичному болю та стражданнях, яких фiзична особа зазнала у зв'язку з калiцтвом або iншим ушкодженням здоров'я;
2) у душевних стражданнях, яких фiзична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведiнкою щодо неї самої, членiв її сiм'ї чи близьких родичiв;
3) у душевних стражданнях, яких фiзична особа зазнала у зв'язку iз знищенням чи пошкодженням її майна;
4) у приниженнi честi та гiдностi фiзичної особи, а також дiлової репутацiї фiзичної або юридичної особи.

3. Моральна шкода вiдшкодовується грiшми, iншим майном або в iнший спосiб.
Розмiр грошового вiдшкодування моральної шкоди визначається судом залежно вiд характеру правопорушення, глибини фiзичних та душевних страждань, погiршення здiбностей потерпiлого або позбавлення його можливостi їх реалiзацiї, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є пiдставою для вiдшкодування, а також з урахуванням iнших обставин, якi мають iстотне значення. При визначеннi розмiру вiдшкодування враховуються вимоги розумностi i справедливостi.

4. Моральна шкода вiдшкодовується незалежно вiд майнової шкоди, яка пiдлягає вiдшкодуванню, та не пов'язана з розмiром цього вiдшкодування.

5. Моральна шкода вiдшкодовується одноразово, якщо iнше не встановлено договором або законом.

При визначенні розміру моральної шкоди керуйтеся власними відчуттями. Подумайте, на яку суму ви б оцінили власні страждання від укусів. Знадобиться ваша фантазія, під час судового процесу розкажіть які Ви пережили страждання, про те що Вас, наприклад, уві сні мучать нічні жахіття, Ви боїтеся виходити на вулицю, Вас переповнює страх навіть перед кожним дворовим собакою тощо. Простір для красномовства є необмеженим. Підкріпіть свої слова довідками з лікарні.

Варто зазначити, що, після аналізу судової практики по відшкодуванню моральної шкоди, стає очевидним, що, незалежно від того, яку суму просить відшкодувати позивач, суд призначає розмір відшкодування приблизно у межах від 500 до 2000 гривень, хоча є й немало виключень з такої практики. Так, у справі №2029/2-2140/11р. (рішення районного суду м.Харкова від 20.12.2011) суд дійшов висновку, що заявлений позивачкою розмір грошового відшкодування моральної шкоди у 3000 грн не є перебільшеним, а відповідає характеру правопорушення, допущеного щодо неї, та відповідає вимогам розумності та справедливості, є співмірним з обсягом завданої шкоди.

Також, якщо Вас вкусив службовий або бійцівський собака, ви можете посилатися на статтю 1187 Цивільного кодексу України та вимагати відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки. Відповідно до частини першої цієї статті :«Джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, яка створює підвищену небезпеку для особи, що цю діяльність здійснює, та інших осіб.»А в частині другій зазначається наступне: «Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.»

Консультацію підготовлено консультантом Юридичної клініки Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" Глєбовим Романом.


Автор консультації: Глєбов Роман Сергійович
Консультація актуальна на дату: 09.11.2012
Кількість переглядів: 3277
Написати листа автору


Оцінки консультації (10): 4.6
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: собака, вкусив собака, покусав собака, моральна шкода, відшкодування шкоди

2

  1. Stirlitz

    Життя яскраве! yes

    0   Спам
  2. "Особливо лячно стає тоді, коли господарі вигулюють великих бійцівських чи службових собак без намордника, а то й взагалі без повідця..не дивно, що така необережність господарів собак призводить до небажаних болючих укусів простих перехожих...якщо, звісно ж, Ви самі не вкусили собаку"
    shock
    жорстокий світ facepalm
    і хто захистить бідну псину? deal

    0   Спам