Чи можна викликати нотаріуса додому?
 
              Доброго дня, шановні консультанти Юридичної клініки! Допоможіть мені, будь ласка, з таким питанням: у мого дідуся хворі ноги, йому дуже важко пересуватися. Він бажає укласти заповіт, але прибути до нотаріальної контори не в змозі. Як мені бути в такій ситуації?
             Доброго дня! Відповідно до статті 41 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 №3425-XII , поточна редакція від 11.08.2013 року, нотаріальні дії вчиняються в приміщенні    державної нотаріальної  контори,  в   державному  нотаріальному    архіві, приміщенні,  яке  є  робочим  місцем  приватного  нотаріуса,   чи приміщенні  органів  місцевого самоврядування. В окремих випадках, коли  громадянин не може з'явитися в зазначене приміщення, а також коли  того  вимагають особливості посвідчуваної угоди, нотаріальні дії  можуть  бути  вчинені  поза вказаними приміщеннями.
             У статті 13-1 цього ж Закону йдеться про те, що нотаріус не  вправі  здійснювати  нотаріальну  діяльність  за межами  свого  нотаріального округу,  за винятком заміщення інших нотаріусів у випадках, передбачених цим Законом. Нотаріальні округи       визначаються      відповідно      до адміністративно-територіального   устрою   України.  У   містах  з районним  поділом  округом  діяльності  нотаріуса  є вся територія міста.   У   разі  зміни  адміністративно-територіального   поділу України, в результаті якого розташування  робочого місця (контори) приватного   нотаріуса  увійшло  до іншого  нотаріального  округу, нотаріальна  діяльність  відповідних   нотаріусів   повинна   бути зареєстрована в цьому нотаріальному окрузі. Тож, Вам потрібно звернутись до нотаріуса свого територіального округу і він вчинить нотаріально дії поза приміщення контори, тобто на дому. Але майте на увазі, що послуга виїзду нотаріуса має додаткову вартість. У статті 19 та 31 вище наведеного закону вказується, що за надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями,  а також технічного характеру справляється окрема плата  у  розмірах, що   встановлюються   Головним  управлінням  юстиції  Міністерства юстиції   України   в   Автономній   Республіці   Крим,  головними управліннями  юстиції  в  областях,  містах  Києві та Севастополі. Оплата додаткових послуг правового  характеру,  що  надаються  приватними нотаріусами і не належать  до  вчинюваної  нотаріальної дії, провадиться за домовленістю сторін.
             Згідно з п.1 глави 1 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 року (зі змінами), якщо нотаріальна дія вчинюється поза приміщенням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приміщенням, яке є робочим місцем (конторою) приватного нотаріуса, у посвідчувальному написі та в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій зазначається місце вчинення нотаріальної дії (удома, у лікарні, за місцезнаходженням юридичної особи тощо) із зазначенням адреси, а також причин, з яких нотаріальна дія була вчинена поза вказаними приміщеннями. Запис про вчинення нотаріальної дії поза приміщенням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приміщенням, яке є робочим місцем (конторою) приватного нотаріуса, заноситься до Журналу (книги) обліку викликів нотаріуса за межі державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву чи робочого місця (контори) приватного нотаріуса.  Нотаріус зобов’язаний установити волевиявлення особи, яка звернулась за вчиненням нотаріальної дії, встановити дійсні наміри кожної із сторін до вчинення правочину, який він посвідчує, а також відсутність у сторін заперечень щодо кожної з умов правочину.
             Установлення дійсних намірів кожного з учасників правочину здійснюється шляхом встановлення нотаріусом однакового розуміння сторонами значення, умов правочину та його правових наслідків для кожної із сторін. Установлення дійсних намірів однієї із сторін правочину може бути здійснено нотаріусом за відсутності іншої сторони (Глава 6 цього ж Порядку). Нотаріальна дія вважається вчиненою з моменту внесення про це запису до реєстру для реєстрації нотаріальних дій. Запис у реєстрі для реєстрації нотаріальних дій є доказом вчинення нотаріальної дії.Виконавчий напис нотаріуса набирає чинності з дати його реєстрації в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, про що зазначається у тексті самого виконавчого напису.

На замітку:
 

              Перед підписанням документа нотаріус зобов’язаний забезпечити ознайомлення зі змістом документа сторін (учасників). Якщо фізична особа внаслідок фізичної вади, хвороби або іншої причини (наприклад,неписьменна) не може власноручно підписати документ, то за її дорученням у її присутності та в присутності нотаріуса цей документ може підписати інша особа, яка визначається зазначеною фізичною особою. Про причини, з яких фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, не мала змоги підписати документ, зазначається у тексті документа та в посвідчувальному написі. Правочин за особу, яка не може підписати його, не може підписувати особа, на користь або за участю якої його посвідчено.

                Якщо фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, має вади зору або з інших причин не має змоги самостійно прочитати документ, нотаріус уголос прочитує їй текст документа, про що на документі робиться відповідна відмітка. Якщо глуха, німа або глухоніма фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, письменна, вона має прочитати документ і підписати його. Якщо така особа у зв'язку з хворобою або фізичною вадою не може підписати документ, то при вчиненні нотаріальної дії обов'язково повинна бути присутня особа (сурдоперекладач), яка володіє технікою спілкування з глухою, німою або глухонімою особою і може підтвердити своїм підписом, що зміст правочину, заяви чи іншого документа відповідає волевиявленню та дійсним намірам учасника нотаріальної дії. Підпис особи (сурдоперекладача) проставляється після тексту документа.
               Підпис особи або її представника у разі необхідності свідка(ів) або перекладача на нотаріальному документі виконується власноручно. Використання факсимільного підпису не допускається. Якщо особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, не знає мови, якою ведеться нотаріальне діловодство, тексти оформлюваних документів мають бути перекладені їй нотаріусом або перекладачем у письмовій або усній формі, про що зазначається в посвідчувальному написі. Особа, що не володіє мовою, якою виготовлений документ, підписується тією мовою, якою вона володіє (Глава 9 Порядку).


Автор консультації: Білоножко Юлія
Дата надання консультації: 10.09.2013 року
Кількість переглядів: 3356
Написати листа автору


Оцінки консультації (9): 4.7
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: заповіт, виїзд нотаріуса, дідусь, архів, юридична особа., нотаріальний округ, реєстр нотаріальних дій, нотаріус, хворий, нотаріальна контора

Коментарів нема