Що робити, якщо Вас зупинив інспектор ДАІ?


               Ви рухаєтесь по автомобільній дорозі на автомобілі і Вас зупиняє інспектор ДАІ! Для того, щоб не отримати зайвих проблем варто додержуватися певного алгоритму дій, які ми спробуємо навести у вказаній статті.
        Сигнал   про  зупинку  транспортного  засобу  подається працівником   підрозділу   ДПС   у  зрозумілій  для  водіїв  формі  (сигналів),  за  допомогою жезла регулювальника, свистка чи рукою.  При  цьому жезлом (рукою) вказується безпосередньо на транспортний  засіб, який зупиняється, та на пропоноване місце зупинки. Тож на  вимогу інспектора ДАІ, зупиніться на тому місці куди він Вам показує. Відповідно до “Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС» (далі  ІПДС). 
         Проте якщо інспектор вказує Вам на місце зупинки транспортного засобу, що може створити перешкоду у русі чи аварійну обстановку, або ж якщо при такому зупиненні Вами будуть порушені правила дорожнього руху, то краще проїхати дальше і зупинитись у дозволеному місці. Окрім цього варто пам’ятати, Місце   для   зупинки  транспортного  засобу  працівник  підрозділу ДПС повинен вказувати так,  щоб  після  повної  зупинки останній  знаходився  попереду  патрульного  автомобіля (автобуса,  мотоцикла) чи поста на відстані до 20 метрів.
        Варто також пам’ятати, що трапляються випадки, коли на дорозі замість інспекторів ДАІ діють переодягненні в таких шахраї, тож про всякий випадок радимо заблокувати фіксатори на дверях, закрити всі вікна в автомобілі, а біля водія вікно трішки опустити, включити аварійку та габаритні фари і не глушити машину. 
Варто також робити відеозапис розмови із інспектором, включивши відеопристрий на початку розмови і не переривати його до самого кінця. Якщо ж працівник ДАІ буде проти відеозапису, то радимо навести йому статтю 19 Конституції України, відповідно до якої «все, що не заборонено законом, дозволено», а відповідної заборони не існує; в цьому випадку інспектор виступає НЕ як фізична особа, а як представник міліції, а відповідно до статті 3 Закону України «Про міліцію» діяльність міліції є гласною. Бувають випадки коли і сам інспектор даї починає проводити відео зйомку; у такій ситуації одразу потрібно заборонити таку зйомку та навести інспектору статтю 307 Цивільного Кодексу України, відповідно до якої Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. 
          Відповідно до пункту 14.7  ІПДС під час звернення до водія працівник Державтоінспекції зобов'язаний  привітатися,  чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання  та  прізвище, повідомити про причину зупинки транспортного засобу,  суть  скоєного  правопорушення у випадку його вчинення та висловити вимогу про пред'явлення водієм для перевірки посвідчення на  право керування транспортним засобом, реєстраційного документа на   транспортний  засіб  та  поліса  (сертифіката)  обов'язкового страхування  цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
             Але перед тим як виконувати накази інспектора варто попросити у нього своє посвідчення працівника ДАІ, і якщо воно буде надано то радимо на Вам занотувати прізвище, імя, по батькові особи, номер посвідчення та термін до якого воно діє. В разі, якщо номер чи термін чинності затертий чи прикритий і інспектор відмовляється його надавати, то можете спокійно їхати дальше і при цьому обов’язково зателефонувавши до міліції за номером 102, або ж лінії довіри ДАІ 65-06-83 та повідомити, що на відповідній ділянці автошляху Вами були запідозрені особи, які можливо є шахраями і повідомити про відмову у наданні інспектором свого посвідченні чи відповідних вищевказаних реквізитів.
            Якщо ж посвідчення інспектора на перший погляд в порядку, то варто після перевірки запитати про причину зупинку автомобіля. Відповідно до пункту 7.3 ІДПС зупиняти  транспортні  засоби  лише  в  разі: порушення  правил дорожнього руху водіями;  відсутності  номерного  знака  на  транспортному  засобі  або  наявності  номерного  знака,  який  не  відповідає встановленим вимогам,  закріплений у  не  встановленому  для цього місці,  закритий іншими предметами чи забруднений, що не  дозволяє  чітко  визначити  символи  номерного  знака  з  відстані  двадцяти   метрів;  наявності  ознак,  що  свідчать  про  технічну  несправність транспортного засобу;  наявності даних,  що  свідчать  про  причетність транспортного засобу,  його водія,  пасажирів або  вантажу до  вчинення  дорожньо-транспортної  пригоди,  злочину  чи  адміністративного правопорушення; перебування транспортного засобу  в розшуку; наявності даних про використання транспортного засобу з  протиправною метою; необхідності опитування водія чи пасажирів про  обставини  вчинення  дорожньо-транспортної  пригоди,  злочину   чи  адміністративного правопорушення,  свідками якого вони є або могли  бути;  необхідності  залучення  водія  транспортного  засобу   для  надання  допомоги  іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції чи як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення   чи   матеріалів   дорожньо-транспортних   пригод; проведення цільових заходів (операції,  відпрацювання,  оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом,  документів на транспортний засіб; виконання  рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими на  це державними  органами;  якщо  спосіб  закріплення  вантажу   на транспортному   засобі   створює  небезпеку  для  інших  учасників дорожнього руху;  порушення  визначеного  порядку  встановлення  і використання  на  транспортному  засобі  спеціальних світлових або звукових  сигнальних  пристроїв.  Оглядати   транспортні   засоби, перевіряти у водіїв посвідчення водія та реєстраційні документи на транспортний засіб,  наявність  поліса  обов'язкового  страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів,  (страхового сертифіката "Зелена  картка"),  у  випадках, передбачених  законодавством,  ліцензійної  картки на транспортний засіб,  а  в  разі  спільних  з  іншими  службами  ОВС  заходів  - відповідність вантажів,  що перевозяться,  товарно-транспортним та іншим документам.              Перевіряти транспортні засоби за  базами  даних автоматизованих  інформаційно-пошукових  систем  Державтоінспекції МВС  і  в  передбачених  законодавством  випадках  доставляти   ці транспортні засоби, документи та вантажі до територіальних ОВС для прийняття  рішення  згідно  з  Кримінальним процесуальним кодексом України.
          Якщо ж Ви не порушували правил дорожнього руху, а інспектор ДАІ, говорить все ж таки, що порушили певне правило дорожнього руху, то попросіть його представити докази на підтвердження цього.
Якщо ж інспектор говорить, що ви перевищили допустиму швидкість, то він повинен надавати Вам, як доказ показання радару, якщо ж говорить, наприклад, що Ви їхали не пристебнутими ременями безпеки, то попросіть, показати Вам відеозапис на підтвердження цьому. Якщо явно зрозуміло, що інспектор зупинив Вас безпідставно, то погрожуйте йому написання відповідної скарги до прокуратури, але в жодному разі надавайте своїх документів, якщо причина зупинки безпідставна і не доведена.
           Якщо ж причина законна, то радимо Вам надати необхідні документи інспектору, лише за умови правильного виголошення їх назв. Так, якщо у Вас вимагають «права» чи «техпаспорт», то скажіть, що у Вас немає цих документів, і продовжуйте наголошувати на тому «можу я вже їхати?». Якщо ж назви документів будуть виголошенні коректно, то тоді вже слід надати документи інспекторові.
          У випадку, коли Вас звинувачують порушенні певних правил дорожнього руху, то варто все рівно захищати свої права. Так, наприклад, якщо «говорять про тонування вікон», що трапляється дуже часто, то варто перш за все зазначати інспектор не може проводити експертизу тонування, це було зроблено при технічному огляді і відповідно результатне суперечить законодавству.

 


Автор консультації: Микола Пушинський
Дата надання консультації: 02.09.2014
Кількість переглядів: 3512
Написати листа автору
Соціальні мережі сторінка автора


Оцінки консультації (1): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Теги матеріалу: порушення правил дорожнього руху, ДАІ, ППР, перевищення швидкості, інспектор

Коментарів нема