Законом дозволяється укласти заповіт з умовою. Таким чином надається право заповідачеві обумовити виникнення права на спадкування у особи, яка зазначена в заповіті, наявністю певної умови, не суперечить закону або моральним засадам суспільства. Умовою може бути проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо. На час відкриття спадщини повинна зберігатися можливість настання зазначеної у заповіті умови (ст. 1242 ЦК України).

До речі, особливий порядок спадкування передбачає і заповіт подружжя, які вправі скласти спільний заповіт щодо належного їм на праві спільної сумісної власності майна. При цьому частка в праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до іншого з подружжя. І тільки після смерті другого  право успадковувати мають особи, зазначені подружжям у заповіті (ст. 1243 ЦК України).

Заповіт посвідчується нотаріусом, а в разі відсутності у населеному пункті нотаріуса - спеціально уповноваженими особами органів місцевого самоврядування. У випадках, передбачених законом (ст. 1252 ЦК України), заповіт може посвідчуватися іншими посадовими чи службовими особами, визначеними законом (наприклад, головним лікарем, його заступником з медичної частини або черговим лікарем лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров'я, начальником пошукової або інший експедиції, начальником установи виконання покарань та ін.), і підлягають державній реєстрації в Спадковому реєстрі.


Повна версія статті була опублікована в газеті "Вечерний Харьков" №87 (9911) від 9 серпня 2012 року


Консультація підготовлена консультантом Юридичної клініки Національного Університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого"  Токарь Яною




 


Ім’я автора не додане
Консультація актуальна на дату: 28.09.2012
Кількість переглядів: 2698
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (3): 4.7
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

Коментарів нема