Хто має право на земельну частку (пай) і в яких розмірах?

 У відповідності  до статті 25 "Приватизація земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій" Земельного кодексу України, право на земельну частку (пай) мають працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа.
 У разі, якщо колективне сільськогосподарське підприємство, сільськогосподарський кооператив, сільськогосподарське акціонерне товариство отримало державний акт на право колективної власності на землю до набрання чинності Земельного кодексу України, то право на земельну частку (пай) мають члени даних підприємств, у тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
 При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) усіх членів підприємства, кооперативу, товаристває рівними.
 Статтею 121 Земельного кодексу України визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема:
 -для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільгосппідприємств, розташованої на території відповідної ради, а у разі відсутності на цій території таких підприємств - то як середній по району;
 -для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
 -для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектара;
 -для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
 -для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
 -для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
 Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю). 
 Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Також встановлена відповідальність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за порушення права власності на землю, що зазначається у законі.
 Відповідно до Закону України "Про порядок виділення земельних ділянок у натурі власникам земельних часток (паїв)" від 5 червня 2003 року № 899-IV право на земельну частку (пай) мають п’ять категорій осіб, а саме: колишні члени сільськогосподарських підприємств, кооперативів, товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай); громадяни-спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай); громадяни, право на земельну частку (пай) яких визнане судом; громадяни, переселені із зони Чорнобильської аварії.

Консультація надана консультантом Юридичної клініки Національного Університету ”Юридична академія України імені  Ярослава Мудрого ” Токарь Яною          
 
Консультація надана  20.04.2012


Ім’я автора не додане
Консультація актуальна на дату: 25.07.2012
Кількість переглядів: 10700
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (4): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: пай, земельна ділянка

1

  1. Komfort057

    Хорошая задумка - публиковать такие статьи. Только бы еще более человечным языком, чтоб простые люди понимали. А то как будто лекция для юристов... book icecream

    0   Спам