Зростання цін на житлово-комунальні послуги спричинює підвищення уваги до підстав та порядку отримання субсидій. У зв’язку зі збільшенням звернень громадян, що призвело до ускладнення обробки усіх заяв та документів уповноваженим державним органом, Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій»  від 28.02.2015 № 106.

   У цій статті ми розглянемо сутність основних змін у законодавстві, яке регулює питання субсидій, порядок отримання субсидії, обчислення її розміру тощо.

  Перш за все визначимося з самим поняттям «субсидія», а також її відмінності від компенсації.

   Житлова субсидія - це державна допомога, спрямована на соціальний захист і підтримку малозабезпечених верств населення в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги. Відразу наголосимо на тому, що житлові субсидії і компенсації - це не одно і те ж саме. Субсидії надаються на більш широкий спектр житлово-комунальних послуг - не лише при оплаті газу, води і опалювання (як компенсація), але житлову площу, електроенергію, вивезення сміття та ін.

Субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання з урахуванням пільг, що надаються, і розміром встановленого Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

   Вона призначається одному з членів родини, на якого було відкрито особистий рахунок за місцем реєстрації. В окремих випадках такий рахунок може бути відкритий на особу, яка хоч і не зареєстрована, проте фактично проживає у такому приміщенні на підставі укладеного договору найму(оренди) житла, на яку відкрито особистий рахунок на сплату житлово-комунальних послуг.

   Сутність основних змін викладених у Постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2015 року полягає у тому, що:

  1. Від 1 травня для призначення субсидій необхідно тільки 2 документа: заява на отримання субсидій та декларація;

  2. Субсидія надається терміном на 12 місяців;

  3. Запроваджується автоматичний характер їх надання ( тобто не має потреби повторного звернення до державних органів за отриманням субсидій на новий період);

  4. Надається право для оформлення субсидій для осіб, які орендують таке житло;

  5. Скасовано обмеження, які існували у зв’язку з майновим становищем родини (наприклад, відповідно до попередньої редакції законодавства таким обмеженням було наявність 2-х або більше автомобілів);

  6. Скасовано обмеження, які стосувалися наявності у родині непрацюючих осіб працездатного віку, які у цей час не навчаються і не мають офіційного статусу безробітних. 

   Куди звертатись для призначення допомоги?

  Особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні і на яку відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації. З 1 травня 2015 року субсидією можуть скористатися і орендарі житла.

  У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

При цьому подаються наступні документи:

  • заява у спрощеному вигляді;

  • декларація про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, які фактично там проживають.

  • у разі не проживання зареєстрованої особи необхідно надати документ, що підтверджує її місце знаходження (довге відрядження, перебування в армії, місцях позбавлення волі тощо);

  • договір оренди, якщо ви – не власник особового рахунку, а орендар помешкання.

  Дані щодо контактних номерів телефонів органів соціального захисту населення можна дізнатися за телефоном урядової «гарячої лінії» (безкоштовно і цілодобово) 0 800 507 309.

   На який термін надається субсидія?

З 1 травня 2015 року житлова субсидія призначається на 12 місяців. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік.

Житлова субсидія надається на безповоротній основі. Її отримання не пов’язане із зміною форми власності житла і не тягне за собою таку зміну. Але якщо перевіряючі органи знайдуть неправдиві дані, то громадянин мусить компенсувати субсидію у подвійному розмірі.

Для одержання житлової субсидії сім’я має сплачувати свою частину платежу за послуги, у іншому випадку – надання субсидії припиняється.

Якщо на момент підвищенні тарифів або зміни розміру обов’язкового платежу родина вже користується житловою субсидією, звертатися до органів соціального захисту не потрібно. Субсидія буде перерахована автоматично.

   Розрахунок розміру субсидії

   Від розміру плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальних нормативів потрібно відняти розмір обов’язкового платежу, а також розмір пільги за наявності.

  Знаючи дохід своєї сім'ї, ви можете самостійно розрахувати розмір обов’язкового  платежу і орієнтовний розмір субсидії.

  Приклад: Припустимо, що ваша сім'я складається з трьох осіб. А за попередні 6 місяців ви заробили в цілому 18 000 грн. В цьому випадку середньомісячний дохід сім'ї дорівнює 3000 грн (18 000 грн / 6 міс.), а дохід на одну людину – 1000 грн в місяць (3000 грн / 3 людини). Підставляємо 1000 грн у формулу: 1000 грн / 1176 грн / 2 * 15 % = 6,38 %. Таким чином, при середньомісячному сукупному сімейному доході 3000 грн на місяць ваш обов'язковий платіж становить 191,33 грн (3000 * 6,38 %). 

  Все що перевищує цю суму (в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами), буде розміром субсидії. 

 Крім того, ви можете переглянути відео на цю тему за посиланням: новини ВІТА , а також Факти


Автор консультації: Попова Дар'я, Завадская Ангеліна
Консультація актуальна на дату: 28.04.2015
Кількість переглядів: 1374
Написати листа автору
Першоджерело, інші сайти перейти
Соціальні мережі сторінка автора


Оцінки консультації (0): 0.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: комунальні послуги, зміни, субсидії 2015, субсидія, житлова субсидія, субсидія приклади, субсидії

Коментарів нема