Нюанси оформлення відпустки по догляду за дитиною. Як не втратити робоче місце після пологів? 

Оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами надається жінкам у відповідності до положень ст. 179 КЗпП України та ст. 17, 20 Закону України «Про відпустки».

Порядок оформлення листка непрацездатності визначено пунктом 6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 № 455.

  • Така відпустка надається на підставі листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 — після).
  • Жінкам, які належать до 1–4 категорій осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, видається листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами з 27 тижнів вагітності тривалістю 180 календарних днів (90 календарних днів до пологів і 90 — після).
  • Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, за ст. 182 КЗпП і ч. 2 ст. 17 Закону № 504 надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд. Опікунам надання декретної відпустки не передбачено. Особа, яка взяла під опіку дитину з пологового будинку, може одразу оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
  • Якщо так сталося, що жінка перебувала в лікарні у зв’язку із загрозою переривання вагітності та саме в цей час у неї настало право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, то листок непрацездатності по тимчасовій непрацездатності закривається, а з дня настання декретної відпустки видається інший — у зв’язку з вагітністю та пологами. Це пов’язано з оплатою: звичайний листок непрацездатності оплачується залежно від тривалості страхового стажу, а виданий у зв’язку з вагітністю та пологами — у розмірі 100% середньої заробітної плати працівниці незалежно від страхового стажу.
  • У разі передчасних чи багатоплідних пологів або ж виникнення ускладнень під час пологів чи в післяпологовому періоді, жінці видають окремий (додатковий) листок непрацездатності на 14 календарних днів, на підставі якого відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами продовжується на цю кількість днів. Між тим, це не стосується жінок, які належать до 1–4 категорії осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, оскільки вони й так мають право на збільшену тривалість декретної відпустки.
  • Інколи вагітна жінка, яка добре себе почуває, не стає на облік у жіночій консультації лікувального закладу до дня пологів, помилково вважаючи, що все одно їй видадуть листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами на 126 календарних днів, і тим самим вона збільшить тривалість післяпологової відпустки.
  • Водночас, якщо у жінки були передчасні (до 30 тижнів вагітності) пологи і дитина вижила, листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами видається на 140 календарних днів, а у випадку смерті дитини під час таких пологів — на 70 календарних днів.

 

Як оформити листок непрацездатності ?

Порядок заповнення листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами визначено у п. 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

Графа

Значення

Діагноз первинний

термін вагітності на час звернення жінки

Діагноз заключний

орієнтовний термін пологів

Причина непрацездатності

вагітність і пологи

Режим

амбулаторний та стаціонарний

Звільнення від роботи

одним рядком записується сумарна тривалість відпустки з відміткою дати відкриття листка непрацездатності

Стати до роботи

дата закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

     
 

 

Листок непрацездатності затверджується підписом лікуючого лікаря, завідувача жіночої консультації медичного закладу. Якщо такий листок непрацездатності видається жінці не за місцем її постійного проживання (реєстрації), а в іншому населеному пункті, то додатково він має бути затверджений підписом керівника медичного закладу та завірений печаткою цього закладу

Зверніть увагу, що для оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавцю  видавати наказ непотрібно!

 

Як не втратити робоче місце після декретної відпустки?

Згідно зі ст. 2 Закону № 504 їй гарантовано збереження місця роботи (посади) на період відпустки, зокрема у зв’язку з вагітністю та пологами. Це обумовлює строковість трудового договору для працівника, якого роботодавець приймає для заміщення тимчасово вільної посади на період перебування жінки в декретній відпустці.

 

Отже, на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами основного працівника іншого може бути прийнято лише на умовах строкового трудового договору, що укладається на період цієї відпустки.

 

Відповідно до ч. 2 ст. 23 КЗпП строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавством.

 

Саме перебування працівниці у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами є законною перешкодою для укладання безстрокового трудового договору з іншим працівником. Тому після закінчення декретної відпустки працівника, прийнятого на період цієї відпустки, має бути звільнено за п. 2 ст. 36 КЗпП або (за наявності вакантних посад і бажання роботодавця) переведено на іншу роботу.


Категорія: Консультації | Додав: kolyshkina_irina (30.09.2014) | Автор: Колишкіна Ірина E
Переглядів: 1724 | Теги: соціальний захист, декретный отпуск, Трудові права | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]