Право на першочергове забезпечення, відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України (далі - ЗУ) «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту»  мають учасники бойових дій або прирівняні до них особи, а саме на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Проте, на сьогоднішній день немає нормативно-правового акту, який би регулював саме порядок відведення земельних ділянок для учасників АТО. Тому, застосовуються норми Земельного Кодексу України (далі - ЗК).
Згідно із ч. 1 ст. 116 ЗК громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Ст. 121 ЗК передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності:
для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 
у селах - не більше 0,25 гектара, 
в селищах - не більше 0,15 гектара, 
в містах - не більше 0,10 гектара;
для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектара;
для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.

Перший крок, який Вам необхідно зробити:

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Окрім вищезазначених документів до заяви також необхідно додати довідку, що посвідчує статус учасни АТО.
Згідно із ч. 7 цієї ж статті районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Також слід зазначити, що відповідно до ч. 11 ст. 118 ЗК у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Другий крок:

Отримавши дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, необхідно укласти договір на розробку документації із землеустрою із суб’єктом господарювання – виконавцем робіт із землеустрою. При цьому, документація із землеустрою має бути розроблена у строк, що не перевищує шести місяців з дати укладення договору на її розробку.
Після розроблення документації вона підлягає погодженню в порядку, передбаченому ст. 186-1 ЗК.
Після отримання висновків про погодження проекту землеустрою необхідно здійснити державну реєстрацію земельної ділянки. Відповідно до ст. 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому ЗУ «Про Державний земельний кадастр».

Третій крок:

Відповідно до ст. ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Отримання рішення органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність є підставою для звернення до місцевих органів Державної реєстраційної служби з питання реєстрації права власності на земельну ділянку. Після цього протягом п’яти робочих днів Ви отримує свідоцтво про право власності на нерухоме майно та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Тобто, відтепер, Ви - власник земельної ділянки.

Законодавець не обмежує вибір земельної ділянки територіально. Тобто, Ви маєте право обрати будь-яку ділянку, яка знаходиться у приватній чи комунальній власності. В цьому Вам допоможе Публічна кадастрова карта України 


Категорія: Консультації | Додав: Анна (21.10.2015) | Автор: Мягка Анна E
Переглядів: 798 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]