Актуальність даної теми полягає в тому, що в умовах кризового стану суспільства особистість опинилася в складній ситуації вибору цінностей, пріоритетів, засобів адаптації, і найбільш гостро ця проблема проявляється у молодіжному середовищі. Дані статистики свідчать про постійне зростання рівня самогубств і спроб самогубства в останні десятиріччя в Україні.

       Традиційно найбагатшим на самогубства сезоном вважається весна. Ще Дюркгейм встановив, що в теплу пору року і в першій половині дня самогубств відбувається більше.

       Причини суїцидальної поведінки дуже складні і їх дуже багато. Їх можна шукати в біологічних, генетичних, психологічних і соціальних сферах життя людини. Наприклад, соціальними проблемами, які можуть провокувати суїцидальну поведінку, є безробіття, брак коштів, сімейні негаразди, конфлікти з колегами, маргінальний стан, тощо.  Соціологічне дослідження показало, що самогубство найчастіше є наслідком психічного розладу, який не був вчасно розпізнаним, тобто, серед самогубців спостерігається явна перевага осіб, що страждають на психічні розлади. Незважаючи на те, що люди звичайно вчиняють суїцид у екстремальних ситуаціях, таких, як розлучення, втрата роботи або навчання, більшість експертів вважає, що це  швидше мотив для здійснення суїциду, аніж його причина. Вченими також запропоновано спрощену схему причинно-наслідкових зв'язків, що призводять до суїциду: невдоволення життям - відчай - депресія - порушення психічного здоров'я – самогубство

       Щодо спільностей, які найбільш схильні до скоєння подібних вчинків, то найвищий показник самогубств відзначається серед психічно хворих, хронічних алкоголіків, наркоманів, інвалідів. До групи ризику слід віднести й літніх людей, засуджених, а також дітей і підлітків. У підлітковому віці мотиви суїцидальних дій найчастіше є егоїстичними. Молоді люди у такому віці, не маючи достатнього життєвого досвіду, не можуть правильно визначити мету свого життя та шляхи її досягнення. Із загальних причин суїцидів серед підлітків можна назвати такі: втрата улюбленої людини, стан перевтоми, уражене відчуття власної гідності, руйнування захисних механізмів особи в результаті вживання алкоголю, психотропних засобів і наркотиків.

       Отже, потрібна державна програма iз запобігання суїцидальної активності, створення відповідних громадських організацій, налагодження роботи служб психологічної допомоги як для підлітків, так і для дорослих, проведення профілактичних бесід, тренінгів, усунення соціальних причин самогубств шляхом вдосконалення економіки країни, організації допомоги після спроб реалізації суїциду.   Щорічно до 15 тисяч осіб добровільно йде з життя, ця цифра вдвічі більша, ніж кількість убивств. Якщо ми — цивілізована країна, ми не повинні боятися говорити про це  і дбати про кожного громадянина   нашої країни.

 

Науковий керівник :

к.ф.н., доцент                                                                

Валентина Давидівна Воднік




Український соціум: соціально-політичний аналіз сучасності та прогноз майбутнього : Зб. тез X Всеукр. студент. наук.-практ. конф., 20 квіт. 2012 р. Х.: Нац. ун-т "Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого", 2012


Категорія: Консультації | Додав: Stirlitz (14.09.2013) | Автор: Глєбов Роман Сергійович
Переглядів: 1870 | Теги: Дюркгейм, самовбивство, самогубство, суїцид | Рейтинг: 5.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]