Наразі в Україні посилилася тенденція змін в організації виробництва і праці, ліквідації, реорганізації та перепрофілюванні підприємств, установ, організацій, скорочення чисельності або штату працівників. Внаслідок цього виникають питання: як убезпечити себе працівникам від свавілля власника або уповноваженого ним органу за таких підстав розірвання  трудового договору? Який порядок та умови  вивільнення працівників за даних обставин.

Згідно зі ст. 49-2 Кодексу законів про працю  працівників, звільнених внаслідок змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. Водночас власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про наступне вивільнення працівника із зазначенням його професії, спеціальності, кваліфікації та розміру оплати праці.

Державна служба зайнятості пропонує працівникові роботу в тій же чи іншій місцевості за його професією, спеціальністю, кваліфікацією, а при її відсутності - здійснює підбір іншої роботи з урахуванням індивідуальних побажань і суспільних потреб. При необхідності працівника може бути направлено, за його згодою, на навчання новій професії (спеціальності) з наступним наданням йому роботи.

Якщо все ж впродовж семи днів  таким працівникам не вдалося підібрати підходящу роботу, то ч.1 ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» визначає, що вони отримують статус безробітного, котрий відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»  надає їм право на отримання допомоги по безробіттю.  Вона виплачується з восьмого дня після реєстрації громадянина в службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів упродовж двох років, а для осіб передпенсійного віку (за два роки до пенсії) - 720 календарних днів.).

В ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про зайнятість населення» зазначається, що працівникам, трудовий договір з  якими  було  розірвано  з ініціативи власника або уповноваженого ним  органу  в  зв'язку  із змінами  в  організації  виробництва  і  праці,  в   тому    числі ліквідацією,  реорганізацією,   перепрофілюванням    підприємств,установ,  організацій гарантується право на одержання допомоги по безробіттю  у  розмірі  100 процентів  середньої  заробітної  плати  за останнім місцем роботи протягом  60  календарних  днів,  75  процентів  -   протягом   90 календарних   днів   і  50  процентів  -  протягом  наступних  210 календарних днів,  але не більше середньої  заробітної  плати,  що склалася  в  народному господарстві відповідної області за минулий місяць,  і   не   нижче   встановленого   законодавством   розміру мінімальної  заробітної плати; збереження  на  новому  місці  роботи,  на  весь   період професійного перенавчання з відривом  від  виробництва,  середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи.

       Валерія Баланік


Ім’я автора не додане
Консультація актуальна на дату: 13.11.2012
Кількість переглядів: 3358
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (1): 2.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: Служба зайнятості, ліквідація

2

  1. Alona

    дякую

    0   Спам
  2. maluita_yaroslav

    замініть "вивільнення" на "звільнення", а то у вжитому вами контексті, це слово в українській мові не застосовується blink

    0   Спам