.           Згідно зі статтею 355 Цивільного кодексу України (далі – ЦК), майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
              У змісті ч.3 ст.364 ЦК міститься положення про те, що у разі виділу співвласником у натурі  частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
            Згідно з Рішенням Московського районного суду м.Харкова від ___ грудня 20__ року, право спільної сумісної власності на квартиру №__ по пр._____________, буд.___ в м.Харкові припинено, визначено частки співвласників у праві спільної часткової власності на квартиру №___ по пр.____________, буд.___ в м.Харкові, визначено, що Петрову Петру Петровичу та Іванову Івану Івановичу належить на праві власності по ½ частини квартири №__ по пр._____________, буд.___ в м.Харкові кожному.
            Наступним Вашим кроком стала реєстрація права власності на нерухоме майно, але при цьому виникли проблеми, оскільки оригінал свідоцтва знаходиться в іншого співвласника - Іванова Івана Івановича, який не виявляє бажання віддавати вище вказаний документ.
              Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р., у разі поділу об'єкта нерухомого майна або виділу частки з об'єкта нерухомого майна відповідний розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються, реєстраційний номер цього об'єкта скасовується. Водночас для кожного з новостворених об'єктів нерухомого майна відкривається новий розділ Державного реєстру прав і нова реєстраційна справа, кожному з таких об'єктів присвоюється новий реєстраційний номер.
               Згідно з п.2 ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р., державна реєстрація прав проводиться на підставі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону. Зважаючи на те, що співвласник відмовляється віддавати Вам оригінал свідоцтва про право власності на квартиру №__ по пр._____________, буд.___ в м.Харкові, то необхідно отримати дублікат свідоцтва і на його підставі зареєструвати своє право власності на ½ квартири.
               Із Ваших слів, у Державній реєстраційній службі у видачі дубліката свідоцтва про право власності на квартиру №__ по пр._____________, буд.___в м.Харкові було відмовлено з підстав відсутності заяви Іванова Івана Івановича про втрату оригінала свідоцтва. У Державній реєстраційній службі, як Ви нам пояснили, посилались на те, що видача дубліката може здійснюватись лише у випадку втрати оригіналу свідоцтва та за наявності заяв від обох співвласників про це.
          Постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» від 05.02.2014 року було внесено зміни до Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 1141 від 26.10.2011 р. (далі – Порядок).
        Відповідно до вище зазначених змін, у п.37 Порядку зазначається: «У разі втрати, пошкодження чи зіпсування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, а також свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, на підставі якого проведено державну реєстрацію прав у Державному реєстрі прав, за результатом розгляду заяви про надання дубліката свідоцтва державний реєстратор у строк, встановлений для державної реєстрації прав, оформляє дублікат свідоцтва, якому присвоюється індексний номер, фіксується дата та час його формування.
         Для формування та видачі дубліката свідоцтва про право власності на нерухоме майно державний реєстратор вносить до Державного реєстру прав такі відомості:
  1.     індексний номер свідоцтва про право власності на нерухоме майно;
  2.     прізвище, ім’я та по батькові державного реєстратора;
  3.     найменування органу державної реєстрації прав;
  4.     номер та серія бланка свідоцтва про право власності на нерухоме майно

.          Для формування та видачі дубліката свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, на підставі якого проведено державну реєстрацію прав у Державному реєстрі прав, державний реєстратор вносить до Державного реєстру прав такі відомості:

  1.   номер запису про право власності та суб’єкта цього права або про інші
  2.   речові права та суб’єкта цих прав Державного реєстру прав, який внесено на   підставі втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа;
  3.   прізвище, ім’я та по батькові державного реєстратора;
  4.   найменування органу державної реєстрації прав;
  5.   номер та серія бланка свідоцтва про право власності на нерухоме майно

.       Отже, Вам необхідно звернутися до Державної реєстраційної служби з письмовою заявою про видачу дубліката свідоцтва про право власності на квартиру №__ по пр._____________, буд.___ в м.Харкові на тій підставі, що оригінал свідоцтва у Вас один на двох співвласників. Іванов Іван Іванович відмовляється надавати Вам оригінал зазначеного документа, не мотивуючи власну бездіяльність. Таким чином, враховуючи відсутність у Вас можливості отримати оригінал свідоцтва із володіння Іванова Івана Івановича, з огляду на неможливість користуватися властивостями даного документа, прирівнюючи зазначені факти до втрати документа, Ви маєте право отримати дублікат свідоцтва про право власності на квартиру №__ по пр._____________, буд.___ в м.Харкові

.
 


Автор консультації: Юлія Білоножко
Дата надання консультації: 25.09.2014
Кількість переглядів: 2478
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (2): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: виділення, співвласник, реєстрація, частка, Державна реєстрація прав на нерухом, реєстратор

Коментарів нема