Заповіт

Найвідоміший спосіб оформлення спадщини, заповіт. Це особисте розпорядження особи на випадок своєї смерті, в якому він виражає свою волю - кому і на яких умовах переходить його майно. Заповіт має односторонній характер, тому для його складання не потрібна згода спадкоємців. Заповідач у будь-який момент може змінити або скасувати заповіт. Момент переходу права власності тут настає після смерті заповідача, і офіційного вступу в спадщину осіб, зазначених у даному документі. Для цього законодавець виділив термін в 6 місяців.

Дарування

За договором дарування одна сторона зобов'язується безоплатно передати своє майно іншій стороні (ст.717 ЦК). У цьому випадку перехід права власності настає за життя дарувальника.  За законом - це момент передачі подарунка, але частіше всього в договорі обумовлюється, що факт такої передачі, підтверджується передачею оригіналу договору дарування, або ключів від квартири, тобто практично, це момент підписання договору.

Дарування не може бути під умовою, і вибирати цей вид відчуження слід тільки в тому випадку, якщо Ви даруєте майно своїм близьким родичам. Це виправдано, якщо Ви хочете, щоб право власності перейшло на бажаного людини (подружжя, діти, батьки), і це повинно бути за життя. Дуже важливо, щоб Ви цим людям повністю довіряли, т. к. з переходом права власності, Ви вже не маєте відношення до цього майна, і стаєте залежними від волі обдарованих. Дуже часто я чую, що прописка є гарантією безпеки, але це далеко не так. Хочу звернути увагу, прописка (реєстрація) це всього лише користування чужою квартирою, і хоча це і нелегко, але при бажанні, власник, може виписати Вас з квартири в будь-який момент через суд. Якщо всі ці моменти Вас не бентежать, то підписавши договір дарування за життя, Ви захищаєте своїх близьких від довгого оформлення спадщини після смерті.

Договір довічного утримання (ст 744 ЦК)

Багатьом знайома ситуація, коли літні люди вирішують після смерті залишити своє житло (будинок, квартиру) сусідам або знайомим в знак подяки за допомогу і догляд за життя. Саме в таких випадках я рекомендую укладати договір довічного утримання, який застрахує обидві сторони від різних ризиків, та забезпечить виконання умов договору. Адже часто літніх людей вводять в оману, що це дуже складно, і вигідніше оформити договір дарування. Хоча після цього багато хто з них позбавляються будь-якої допомоги, або взагалі опиняються на вулиці без копійки в кишені і без даху над головою.

Специфіка договору довічного утримання

За договором довічного утримання, одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) свою нерухомість (будинок, квартиру) за умови, що покупець бере на себе обов'язок довічного забезпечення відчужувача (матеріального, медичного тощо). Право власності переходить до набувача в момент укладення договору, але відчуження майна новим власником накладається заборона до смерті відчужувача (того, хто передає своє майно взамін на довічне утримання). Так захищаються інтереси відчужувача. Тому цей договір має тривалий характер, і підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Набувач майна має постійно і в повному обсязі виконувати свої обов'язки, інакше договір може бути розірвано.

Відчужувачем майна в договорі довічного утримання (догляду) може бути будь-яка людина, незалежно від віку та стану здоров'я. А набувачем - повнолітня дієздатна фізична або юридична особа.

Договір довічного утримання має два нюанси, які підкреслюють його специфіку. По-перше, цей договір не встановлює точну суму, яку доведеться витратити набувача на утримання відчужувача. Тому на момент підписання договору визначити розмір витрат неможливо.

По-друге, договір довічного утримання платний, але набувач майна розраховується з відчужувачем не грошима, а наданням певних благ. Це може бути побутове і медичне обслуговування, приміщення для проживання, харчування, забезпечення одягом, книгами, оплата комунальних послуг, відвідування кіно і театру і т. п. Хоча відчужувачу може виплачуватися певна сума грошей у вигляді ренти кожен місяць/рік, або одноразово після підписання договору. Формула і розмір виплат встановлюється сторонами самостійно.

Детальний договір - страхування від ризиків для обох сторін

Для того, щоб у сторін у майбутньому не виникало спорів, всі умови утримання і надані блага повинні бути чітко і детально прописані в договорі. Крім того, я завжди раджу в договорі вказувати, як контролюватиметься процес виконання набувачем своїх зобов'язань. Для цього, краще всього, кожну надану послугу підтверджувати чеком, квитанцією, або розпискою. Ці документи можуть бути доказом в суді, і захистити обидві сторони від наклепу про невиконання умов договору.

Спадкування, розірвання та анулювання договору довічного утримання.

Ще одна перевага договору довічного утримання у тому, що право власності на нерухомість переходить до набувача в момент підписання договору. Тому після смерті його спадкоємці відчужувача не можуть претендувати на це майно, що захищає права набувача. Крім того, на відміну від заповіту, який заповідач може скасувати або змінити в будь-який момент. Договір довічного утримання в односторонньому порядку можна розірвати, якщо не будуть виконуватися його умови.

Якщо набувач майна за договором довічного утримання помирає раніше відчужувача, його права та обов'язки переходять до спадкоємців. У разі їх відмови утримувати відчужувача, нотаріус за письмовою заявою відчужувача припиняє дію цього договору у зв'язку з його невиконанням. А відчужувачу повертається право власності на майно, яке він передав за договором довічного утримання. Але при цьому витрати набувача на утримання отчуждтеля не повертаються.


Автор консультації: Вишневська Інна
Дата надання консультації: 23.12.2014
Кількість переглядів: 1747
Написати листа автору
Сайт, сторінка автора
Соціальні мережі сторінка автора


Оцінки консультації (2): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ

1

  1. Stalls

    Ще є СПАДКОВИЙ ДОГОВІР. Пропоную для повноти матеріалу додати особливості такого різновиду оформлення спадщини...

    0