Студенти - консультанти Юридичної клініки надають безкоштовні юридичні консультації соціально незахищеним верствам населення, тим самим забезпечуючи доступ представників соціально-вразливих груп суспільства до якісної та кваліфікованої правової допомоги. Консультування здійснюється в межах надання первинної правової допомоги і надається з усіх галузей права, окрім кримінального.
Стаття 59 Конституції України гарантує право на правову допомогу кожному громадянину України. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.
Парламентська Асамблея Ради Європи неодноразово закликала органи влади України покращити доступ до правосуддя шляхом запровадження системи безоплатної правової допомоги у відповідності зі стандартами Ради Європи та практикою Європейського Суду з прав людини.
З метою забезпечення виконання Україною зобов’язань щодо утворення ефективної системи безоплатної правової допомоги, визначених у Резолюції № 1466 (2005) «Про виконання обов’язків та зобов’язань Україною» від 5.10.2005р. та Висновку № 190 (1995) щодо заявки України на вступ до Ради Європи від 26.09.1995 р., Наказом Міністерства юстиції України від 24.01.2006 р. № 58/7 «Про заходи щодо реформування безоплатної правової допомоги» було створено Раду з координації реформи безоплатної правової допомоги.
До позитивних результатів діяльності Міністерства юстиції та його Ради з координації реформи безоплатної правової допомоги на сьогоднішній день слід віднести:
- було розроблено Концепцію формування системи безоплатної правової допомоги в Україні, яку було схвалено Указом Президента України від 9 червня 2006 року;
- розпочато реалізацію пілотних проектів щодо створення експериментальних центрів з надання безоплатної правової допомоги;
- розроблено разом із представниками Міністерства освіти і науки, Міжнародного фонду «Відродження» та Асоціації юридичних клінік у складі Міжвідомчої робочої групи проекту Типового положення «Про юридичну клініку вищого навчального закладу України», яке було затверджено наказом Міністерства освіти і науки від 3 серпня 2006 року за № 592. Даний документ врегулював статус юридичних клінік та уніфікував підходи до їх діяльності;
- розроблено Закон «Про безоплатну правову допомогу», який був закріплений на законодавчому рівні 08.07.2011 р.
В межах Закону «Про безоплатну правову допомогу», Типового положення «Про юридичну клініку вищого навчального закладу України» та Положення «Про юридичну клініку Національного університету «Юридичної академії України імені Ярослава Мудрого» і здійснює свою діяльність Юридична клініка Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Консультанти Юридичної клініки надають правові послуги виключно в межах первинної правової допомоги, визначення якої міститься в Законі України «Про безоплатну правову допомогу». Як вже було зазначено консультування здійснюється з усіх галузей права окрім кримінального. Правові послуги надаються студентами Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого виключно на безоплатній основі, чим забезпечується реалізація конституційного права громадян на безоплатну правову допомогу.