Відключення від централізованих теплових мереж та встановлення автономного домашнього опалення в Україні – річ, в правовому розумінні, по – справжньому епохальна та достойна, щонайменше, окремої зали в національному архіві. Адже у процесі отримання необхідних дозволів, довідок, планів, проектів, заключень та іншого роду документів вам доведеться мати справу з добрим десятком державних підприємств, установ та організацій.
Порядок відмови споживачів від централізованого опалення та теплопостачання на правовому рівні регулюється Наказом №4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово – комунального господарства України, який називається «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання».
В даному наказі зазначено, що
«для вирішення питання
відключення житлового будинку від
мереж централізованого опалення
його власник (власники) повинен (повинні) звернутися
до постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо
відключення споживачів від мереж
ЦО і ГВП (далі писатимемо, просто Комісія) з
письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. Створюється дана Комісія
при органах місцевого самоврядування або місцевих органах виконавчої
влади(найчастіше – при виконавчих комітетах місцевих рад).
Ключовим моментом на даному етапі є те, що до цієї заяви обов’язково додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Отже, якщо хоча б один власник квартири у будинку, де ви проживаєте з якихось причин відмовиться від встановлення автономного домашнього опалення – вам буде відмовлено навіть у розгляді заяви про надання відповідного дозволу, навіть якщо з таким же проханням звернеться усі, окрім одного, мешканці вашого будинку. Дане нормативне положення було внесене з іншими суттєвими змінами до наказу у 2007 році.
Якщо ж ваш протокол все – таки буде підписаний усіма мешканцями та від кожного з них буде надана відповідна заява і комісія встановить, що ваше прохання не суперечить оптимізованій схемі перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту(даний документ повинен бути прийнятий місцевою радою), а також технічним можливостям існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання то у місячний строк приймається рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Якщо дане рішення прийнято не було, або у його наданні вам було відмовлено, то ви можете отримати його тільки у судовому порядку.
Виглядає даний дозвіл наступним чином(для збільшення клікніть по зображенню):
Зверніть увагу на положення п.2.1. – 2.7 наведеного вище документу. По суті, це і є перелік технічної документації та органів, до яких вам слід звернутися за її отриманням. Дана інформація у наданому вам рішенні повинна міститися ОБОВЯЗКОВО, оскільки це є пряма вимога пункту 2.2.1 уже згаданого нами «Наказу» «при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП».
Зверненням до цих організацій, а також збіром вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації може займатися безпосередньо заявник або відповідно до договору проектна чи проектно-монтажна організація. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП у будь – якому разі виконує проектна або проектно-монтажна організація з якою уклав договір заявник.
Даний проект повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів.
Разом з нам надаються:
проектні рішення щодо опалення місць
загального користування у будинку; технічні рішення з розрахунками
щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення
транзитних стояків, їхня ізоляція, можливе
перекладання розподільних
трубопроводів, стояків, заміна
дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо; теплові
навантаження місць загального користування; розраховані теплові
навантаження будинку; технічні рішення з перерахунку та заміни
внутрішньобудинкових
систем газо- та електропостачання (залежно від типу нагрівачів).
Окрім цього, проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж(таких організацій близько десятка).
Наданням послуг у даній сфері (складання технічної документації, проектів, збір необхідних дозволів), як правило, займаються приватні підприємства (наведена у даній статті технічна документація було складена ТОВ «ВАЛМА»). Нажаль, обійтися без послуг подібних підприємств практично неможливо, оскільки для належного оформлення таких документів необхідно володіти професійними знаннями в даній області.
З технічних причин виложити усю цю документацію на даному сайті ми не можемо, однак, якщо вона вас цікавить, можете скачати її з зовнішнього файлообмінника (за лінками містяться технічні паспорти, проекти та усі необхідні дозволи, разом - близько 20 аркушів)
Після оформлення усієї вищезазначеної документації, вам необхідно буде укласти договір підряду з монтажною організацію, яка і здійснить (на підставі наявного проекту та дозволів) встановлення індивідуального опалення та відключення від центральної тепломережі вашої квартири. По закінченні даних робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП який в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.
Ось як повинен виглядати складений та затверджений комісією акт (зверніть увагу на сторони, які його підписують):
Умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання переглядаються після затвердження акта Комісією, а отже лише з цього моменту ви будете звільнені від обов’язку оплати послуг з опалення (а не з моменту отримання дозволу на встановлення індивідуального опалення чи фактичного відключення від теплової мережі). Даний момент є особливо принциповим, оскільки на практиці, внаслідок відсутності чітко встановлених в законодавстві строків, у які Комісія повинна розглянути та затвердити Акт про відключення, ця процедура може тривати до декількох місяців.
Окремо слід наголосити на тому, що роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються ВИКЛЮЧНО у міжопалювальний період.
Post Scriptum
Декілька слів про те, що необхідно очікувати від законодавця в даній сфері уже найблищим часом. Опубліковані 18 та 30 січня 2013 року проекти законів, розроблені «Нацкомпослуг» та «Мінрегіонбудом», дають змогу уявити, за рахунок кого та як проходитиме «покращення» українського ЖКГ, зокрема, в плані правового регулювання можливості відмови від централізованого опалення.
Йдеться, зокрема, про проект закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення відносин у сфері теплопостачання, надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води" який вносить зміни до вже діючих нормативно-правових актів, а саме Кодексу про адміністративні правопорушення, законів "Про теплопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про засади функціонування ринку природного газу".
Згідно з цими документами, за несанкціоноване відключення від теплових мереж передбачатиметься штраф у розмірі від 100 до 150 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (1,7 - 2,5 тис гривень). Однак, що ще важливіше, власникові квартири з нелегальним котлом необхідно буде за свій рахунок відновити в первісному вигляді систему централізованого опалення. Крім того, у Нацкомпослуг планують збільшити тариф на тепло на 30 %, бо нинішні тарифи для населення покривають лише 70 % собівартості послуги.
Необхідність жорсткого регулювання переходу громадян на автономне опалення чиновники пояснюють тим, що "автономізація" призведе до руйнування системи централізованого теплопостачання як цілісного комплексу.
До слова, місто Ужгород, наприклад, за 5 років (з 2006 по 2011 рр.) ПОВНІСТЮ перейшло на автономне опалення. При чому встановлення необхідного для цього обладнання в квартирах малозабезпечених громадян проводилось коштами місцевого бюджету.
І на самий кінець, візьміть до уваги, що цим же законопроектом пропонується накладати штраф завбільшки 425-850 грн на тих громадян, які «відмовили представникам теплопостачальної організації у доступі до індивідуальних теплових установок або лічильників» (на практиці, це означатиме можливість накладення на вас штрафу, наприклад, у тому випадку, якщо ви були відсутні вдома, коли контролер приходив знімати показники лічильника).
Автор консультації: Малюта Ярослав
Дата надання консультації: 12 березня 2013 р.
Кількість переглядів: 8810
Написати листа автору
Оцінки консультації (9): 4.6
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Теги матеріалу:
Коментарів нема