постера нет

Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю, згідно ч.1 ст.356 Цивільного кодексу. Таким чином, в даному випадку має місце саме спільна часткова власність на однокімнатну квартиру: громадянка, яка звернулася, володіє ¾ квартири, а донька померлого чоловіка    - ¼.

Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою, згідно ч.1 ст.358 ЦК. В той же час, співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності, відповідно до ст.361 ЦК. Для уникнення суперечок між співвласниками при здійсненні права спільної часткової власності законодавець пропонує в таких випадках домовлятися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю (ч.2 ст. 358 ЦК), зокрема, шляхом укладення договору про порядок володіння і користування спільним житлом.

Окрім цього, існують і інші способи врегулювати відносини щодо спільного володіння житлом. Зокрема, можливі варіанти укладення договорів найму, довічного утримання (догляду), спадкового договору, купівлі-продажу. Обрання відповідного способу залежить від того, яким чином  співвласник бажає розпорядитися своєю часткою в спільному майні.

Укладення договору довічного утримання потягне за собою перехід права власності на частку одного співвласника в спільному майні до іншого , який повинен буде забезпечувати першого доглядом довічно, що відповідає положенням ст.744ЦК.

Укладення спадкового договору, що передбачено ст. 1302 ЦК передбачає обов’язок набувача майна виконувати розпорядження відчужувача і набуття ним права на майно після смерті відчужувача.

За договором найму можливо передати власну частку в однокімнатній квартирі громадянці для проживання на певний строк за плату, що передбачено ст.810ЦК.

Але найбільш прийнятними є варіанти укладення договору про порядок володіння і користування спільним житлом (якщо громадянин планує надалі співмешкати з іншим співвласником в цій квартирі) або ж договору купівлі - продажу.

Для договору купівлі-продажу частки майна, що є у спільній частковій власності, законодавством встановлюються певні специфічні вимоги.

Співвласник має право продати свою частку в спільній власності, але інший співвласник має переважне право перед іншими особами  на купівлю цієї частки за ціною, оголошеною для продажу, згідно ст. 362 ЦК. Цією ж нормою встановлюються вимоги про те, що співвласник має письмово повідомити іншого співвласника квартири про наміри продати квартиру. Якщо протягом місяця з дня письмового повідомлення співвласник не виявив бажання придбати частку в спільній власності, то можна продавати свою частку будь-якій іншій особі.

Ще один можливий варіант позасудового вирішення даного питання – виділ частки із майна, що є у спільній частковій власності, який передбачено ст. 364 ЦК. Оскільки квартира однокімнатна і виділ у натурі частки із спільного майна є неможливим, то співвласник, який бажає виділу матиме право на одержання від іншого співвласника грошової компенсації вартості своєї частки.

Якщо ж вищезазначені засоби позасудового врегулювання відносин, пов’язаних зі здійсненням спільної часткової власності не можуть бути застосовані, то необхідно звертатися до суду з вимогою про припинення права на частку у спільному майні.


Ім’я автора не додане
Консультація актуальна на дату: 24.07.2012
Кількість переглядів: 4274
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (1): 4.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: спільна часткова власність, співвласники нерухомого майна

Коментарів нема