У ході дослідження, виявилося багато спільного, але налічується також багато відмінностей. Сімейний кодекс України   від 10.01.2002 року, як і законодавство Франції та Німеччини, висуває певні вимоги до осіб, що бажають зареєструвати шлюб. Головною вимогою, яка не є новиною для когось це наявність шлюбного віку.

Країна

Вік чоловіка

Вік жінки

Нюанси та статті

Франція

18

15

Законодавство Франції не визнає цього правила абсолютним, і вік може бути знижено за наявності серйозних причин (ст. 144 ФЦК).

Німеччина

18

17

Ст. 1307 НЦУ

США

18

16

Найбільший шлюбний вік зафіксовано в  Пуерто-Ріко,чоловіки з 21,а жінки з 18

Україна

18

18

Ст. 22 СКУ.

За заявою особи, яка досягла чотирнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.(СКУ ст.23)

 

    У прецедентах США обов’язковою вимогою укладання шлюбу є  аналіз крові, добра розумова працездатність, доказ нормального стану імунітету і вакцинація від деяких хвороб. А в сучасному законодавстві країн романо-германської правової системи (наразі Франції, Німеччини, України) тільки нещодавно додали принцип добровільності укладення  шлюбу подібного елементу – наявність медичного сертифіката (ст. 169  Французького Цивільного кодексу, далі -ФЦК). У Сімейному кодексі України це звучить як вимога про взаємну обізнаність наречених щодо стану здоров'я (ст. 30), недотримання якої може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.    До речі,  про «недійсний шлюб», у США він визнається за таких  складових: кровозмішення, одруження між близькими родичами   або одностатеві шлюби. У трьох інших країнах підстави недійсності шлюбу доповнено до попередніх трьох вимогою щодо взаємної обізнаності наречених про стан здоров'я та проходження медичного обстеження та перебування лише в одному шлюбі (ст. 25 СКУ), (ст. 1306–1308 Німецького Цивільного Уложення, далі - НЦК) (ст. 162–163 ФЦК).  В описанні цього пункту є таке питання, яке зовсім нещодавно сколихнуло нашу країну перед підписанням асоціації з ЄС, це одностатеві шлюби, на сучасному етапі вже 13 країн світу мають юридичні норми, які в тій чи іншій мірі законодавчо описують юридичний порядок відносин в одностатевих шлюбах, в даному випадку це Франція (1999) і Німеччина (2001). У Франції, Норвегії, Швеції, Ісландії та ін. деяких країнах одностатевий шлюб прирівнюється до гетеросексуального  шлюбу і на законодавчому рівні має всі права, якими володіє звичайний шлюб. Наприклад, відповідно до  Ев'янських угод, - які встановлюють умови для незалежності Алжиру від Франції - жінка-мусульманка з Алжиру не має права вийти заміж за людину іншої релігії у Франції.

  Аналізуючи зазначені вище статті , шлюб можна визначити як союз чоловіка й жінки, що ґрунтується на взаємній згоді та спрямований на створення сім'ї. «Вільна згода жінки та чоловіка (примушування до шлюбу є неприпустимим)»(ст.24 СКУ) і   «Немає шлюбу, якщо немає згоди» (ст. 146 ФЦК)

   І так пара, яка бажає одружитися, повинна подати заяву в мерію за їхнім місцем проживання щонайменше за місяць ( у Франції), до органу реєстрації актів громадянського стану ( у Німеччині та Україні). Церковна церемонія шлюбу не має жодного юридичного значення й повинна відбуватися після цивільної церемонії (ч. 3 ст. 21 СКУ).

   Після одержання всіх документів служба громадянського стану  повинна опублікувати оголошення про майбутній шлюб. Службовець відділу цивільного \ громадянського стану (суддею в США) зачитує права й обов'язки подружжя, запитує молодят, чи прагнуть вони одружитися, і в разі позитивних відповідей іменем закону оголошує їх чоловіком і дружиною. У Франції подружнім парам видають так звану сімейну книгу, до якої вносять усі офіційні події, наприклад народження дітей, розлучення або смерть,в Німеччині відповідний запис вносять до книги реєстрації шлюбів (ст. 1310–1312 НЦУ). Пара повинна усвідомлювати, що подання заяви до органів РАЦС  є юридичним фактом і тягне за собою певні юридичні наслідки.

 


Автор консультації: Давченко Андрій
Консультація актуальна на дату: 14.05.2015
Кількість переглядів: 1392
Адреса електоронної пошти не вказана


Оцінки консультації (2): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: Укладання шлюбу, сімейний кодекс

Коментарів нема