Проблематика законодавчого регулювання пенсійного забезпечення завжди була надзвичайно актуальною, але через соціально-економічну кризу у нашій державі, що спричинює постійні зміни у законодавстві цієї сфери суспільних відносин, ще більше підвищується увага населення до даного питання.
2 березня 2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з метою створення умов для стабілізації фінансового стану бюджету Пенсійного фонду України та удосконалення окремих положень стосовно пенсійного забезпечення.
У цій статті проаналізуємо основні нововведення у законодавстві, що регулює дане питання та їх подальшу реалізацію на практиці.
Відповідно до прийнятого нормативно-правового акту у законодавство України, яке регулює пенсійне забезпечення вносяться наступні зміни:
- Поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок та збільшення страхового стажу для осіб, які мають право на пільгову пенсію.
- Поетапне підвищення на 5 років страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за вислугу років.
- Для обчислення пенсії застосовувати середню заробітну плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки.
- Пенсії працюючим пенсіонерам будуть виплачувати у розмірі 85 відсотків, але не менше 1423 грн. Ця норма діятиме до 1 січня 2016 року.
Розглянемо сутність норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення працюючих пенсіонерів.
Відповідно до прийнятого Закону у статтю 58 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та інші нормативно-правові акти, що регулюють дане питання вносяться наступні зміни: тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, у період роботи особи на посадах/роботах не передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсія виплачується у повному розмірі.
Ці зміни не розповсюджуються на наступні категорії громадян:
- Інвалідів І та ІІ груп.
- Інвалідів війни ІІІ групи.
- Учасників бойових дій.
- Осіб, на яких поширюється чинність пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Стосовно питання виплати спеціальних пенсій: відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та інші нормативно-правові акти, що регулюють це питання, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються.
Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років. Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах” Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.
Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків, пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі 5,5 років.
Варто також зазначити, що змінено порядок обчислення всіх пенсій. Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Передбачається поетапне збільшення з 1 квітня 2015 року на 5 років протягом 10 років страхового стажу для осіб, які мають право на пільгову пенсію:
за Списком №1 для чоловіків з 20 до 25 років та для жінок з 15 до 20 років;
за Списком №2 для чоловіків з 25 до 30 років та для жінок з 20 до 25 років.
Закон передбачає, що страховий стаж із 1 квітня 2015 року підвищиться поступово на 5 років протягом 10 років:
♦ трактористам-машиністам, які працюють у сільському господарстві, — з 25 до 30 років;
♦ жінкам, які працюють трактористами-машиністами, — з 20 до 25 років;
♦ водіям міського пасажирського транспорту: для чоловіків — з 25 до 30 років, для жінок — з 20 до 25 років.
З 1 квітня 2015-го до 1 квітня 2025 року також підвищиться страховий стаж для:
♦ працівників, які здійснюють управління рухом повітряного транспорту і мають свідоцтво диспетчера;
♦ працівників інженерно-технічного складу;
♦ бортпровідників;
♦ робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах;
♦працівників експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайнятих на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах;
♦робітників, майстрів (зокрема старших майстрів), безпосередньо зайнятих на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання;
♦плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім портових суден, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз’їзних, приміського і внутріміського сполучення).
На сьогодні право на пенсію за вислугою років мають працівники освіти та соціального забезпечення, охорони здоров’я за наявності стажу роботи на вказаних посадах від 25 до 30 років. Передбачається поетапне підвищення на 5 років їхнього страхового стажу — до 30 років.
Також пропонуємо переглянути нову інформацію у відео-форматі у зазначених нижче джерелах:
1) Пленарне засідання 14 січня 2015 року;
2) "Депутати удосконалили пенсійне забезпечення" новини.
Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.
Автор консультації: Завадская Ангеліна, Попова Дар'я
Дата надання консультації: 2015
Кількість переглядів: 1821
Написати листа автору
Першоджерело, інші сайти перейти
Соціальні мережі сторінка автора
Оцінки консультації (1): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:
Теги матеріалу:
Коментарів нема