Нелегальна праця та заробітня плата в «конверті» не нові поняття для сучасних громадян. Статистика доводить, що в Україні бажаючих працювати без належного оформлення усіх необхідних документів стає дедалі більше. У такій ситуації неможливо визначити лише одну причину, яка б сприяла зростанню кількості неофіційних працівників у країні. Це може бути прерогатива як зі сторони роботодавця так і зі сторони самого працівника. 


 В Україні з початку 2012 р Державна податкова служба України (ДПСУ). виявила і вивела з "тіні" близько 70 тис. найманих працівників як "неоформлені”, 40 тис. громадян взято на облік як приватні підприємці. До цього вони проводили свою діяльність без реєстрації.  І, як показують данні, Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва   уже починаючи з 2013 року 5 мільйонів найманих працівників в  Україні працює неофіційно.


 Відповідно до Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993р. №58 "Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок" працівників трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню. Заповнення трудової книжки вперше провадиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу. Тобто роботодавець повинен на протязі 5 днів здійснити видачу наказу про прийом працівника на роботу та зробити запис у трудовій книжці. Працівник ставить свій підпис і тоді він вважається ”оформленим” на роботу. Але коли такого не відбулося то досить часто працівник не усвідомлює усіх недоліків такого працевлаштування. Нелегальний обіг робочої сили веде до порушення прав людини, втрати працівниками соціальних гарантій, страхового стажу і соціальних виплат в разі захворювання чи виходу на пенсію. Використання «нелегалів», не укладення чи несвоєчасна реєстрація трудових договорів між підприємцями та найманими працівниками є порушенням законодавства про працю.


 Перша і мабуть найголовніша проблема це те що, отримання заробітної плати в «конверті» – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян, а відсутність запису в трудовій книжці зовсім позбавляє працівників пенсійного стажу. Адже відповідно до ст. 253 КЗпП нарахування страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування проводиться роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо роботодавець не сплачує внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за своїх найманих працівників, то періоди, за які не сплачені внески не зараховуються до страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.


 Наступне це те, що у разі звільнення по скороченню штатів або ж при виникненні проблеми зі здоров'ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа. Вірніше, вони проводитимуться тільки з розрахунку офіційної фактичної зарплати. Якщо особа працювала нелегально і її було звільнено без поважних причин вона не може податись до суду та відстояти свої права відповідно до ч.1 ст.172 Кримінального Кодексу України за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів або інше грубе порушення законодавства про працю.


 Також при такому працевлаштуванні немає гарантії страхування та відсутня  будь-яка компенсація та виплати у разі хвороби, або виробничої травми або ще гірше нещасного випадку на робочому місці, що при офіційній праці гарантується ст.253 КЗпП. Ніякого страхування при неофіційній праці бути не може, адже якщо роботодавцю не вигідно легально оформлювати працівника, то яка можу бути мова за страхування, соціальний пакет, соціальні виплати та пенсійне забезпечення.


 Досить гостро постає і проблема того, що громадяни звертаються до Державної служби зайнятості України як безробітні, стають на облік, та протягом певного періоду отримують грошову допомогу від держави, але в цей же час нелегально працюють і отримують заробітну плату від роботодавця. Таким чином така особа має дохід у вигляді заробітної плати від роботодавця та ще й допомогу від держави як безробітній.


 Для вирішення цієї проблеми Голови обласних державних адміністрацій видають укази щодо створення рейдів легалізації робочих місць. В склад таких рейдівських інспекцій повинні входити: представник інспекції праці, представники Державної  служби зайнятості, обласних (районних) адміністрацій, Пенсійного фонду України та податкової служби, які проводять перевірку щодо нелегальних працівників на підприємствах. При такому виявленні складається протокол по виявленню факту незаконного використання праці з послідуючим складанням акту розслідування страхових випадків юрисконсульта Державної служби зайнятості, за фактом незаконного отримання допомоги по безробіттю, укриття наявності працевлашту-вання безробітного. Щодо безробітного, то він отримає претензію, в якій буде вказано суму, яку має повернути на рахунок відповідного центру зайнятості і за наказом директора центра зайнятості буде знятий з обліку безробітних. У разі неповернення відповідної суми подаються документи на розгляд до суду.


 


Автор консультації: Юля Остропілець
Дата надання консультації: 18.10.2013
Кількість переглядів: 6780
Написати листа автору
Сайт, сторінка автора
Першоджерело, інші сайти перейти


Оцінки консультації (5): 3.8
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:

Теги матеріалу: Пенсія, працевлаштування, страхування.

2

  1. Julia_131093

    Ні, це не тези. Тут мова йде не про  трудовий договір, а про офіційну реєстрацію працівника на підприємстві,  сплату податку за нього роботодавцем та соціальні гарантії.

    -2   Спам
  2. Наскільки я вбачаю зі стилю викладення матеріалу - це тези наукової конференції? Для них передбачено окремий розділ - "правова освіта" - "статті. пблікації". 
    А взагалі, виходячи з положень ч. 3, ч.4 ст. 24 КЗпП України "укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.
    Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи".

    +2   Спам