Ваше майно, що придбане за час шлюбу належить вам і чоловікові на праві спільної сумісної власності.Відповідно до ч.3 ст.368 майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 70 СК в разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Згідно зі ст. 71 СК майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Коли об'єктом права спільної власності є квартира, вона може бути поділена в натурі, якщо сторонам можна виділити ізольовані житлові та інші приміщення із самостійними виходами.
Поділ квартири в натурі практично є неможливим,тому Пленум Верховного Суду України в п. 14 постанови від 22 грудня 1995 року №20 “Про судову практику у справах за позовами про захист приватної власності” роз’яснив, що квартира, яка є спільною сумісною чи спільною частковою власністю, на вимогу учасника (учасників) цієї власності підлягає поділу в натурі, якщо можливо виділити сторонам ізольовані жилі та інші приміщення з самостійними виходами, які можуть використовуватися як окремі квартири або які можна переобладнати в такі квартири.
Є два варіанти вирішення цієї ситуації, а саме:
1.Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначене домовленістю між ними. Іншому з подружжя присуджується грошова компенсація замість його частки у праві спільної сумісної власності на квартиру, але така грошова компенсація допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених Цивільним кодексом України.Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
За відсутності такої згоди присудження грошової компенсації може мати місце на таких підставах, передбачених ст. 365 ЦК, за умови звернення подружжя (одного з них) до суду з таким позовом та попереднього внесення на депозитний рахунок суду відповідної грошової суми.
2. Встановлення порядку користування приміщеннями квартири, якщо про це заявлено позов.
За наявності неповнолітніх дітей при неможливості поділу будинку, що є спільною власністю подружжя, в натурі і відсутності згоди подружжя про спосіб поділу спільного майна, суд з урахуванням інтересів неповнолітніх дітей і заслуговуючих уваги інтересів одного з подружжя, забезпеченості житлом в іншому місці другого з них, може залишити будинок одному з подружжя і покласти на нього обов'язок компенсувати право на частку в будинку другого за рахунок іншого спільного майна або грішми.
Нормативно-правова база:
1.Постанова Пленуму ВСУ "Про практику застосування судами законодавства,що регулює право приватної власності"
2.Верховний Суд; Ухвала, Витяг від 21.03.2007 "Про поділ майна подружжя"
3.Постанова Пленуму ВСУ "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності"
Автор консультації: Марина Раулець
Консультація актуальна на дату: 28.04.2014
Кількість переглядів: 4329
Адреса електоронної пошти не вказана
Оцінки консультації (2): 5.0
Залишити відгук у ГОСТЬОВІЙ КНИЗІ
Посилання на схожі консультації:
Теги матеріалу:
Коментарів нема